banner117

40 ay hapiste yattı; avukatını değiştirip DNA testi yaptırınca hayatı kurtuldu

Kahramanmaraş’ta küçük yaşta çocuğa istismar suçundan 12 yıl 6 ay ceza alan bir kişi, davasına bakan avukatını değiştirip DNA testi yaptırarak masumiyetini kanıtladı. Boş yere 40 ay yatan kişi, kendisini bu duruma düşürdüğünü öne sürdüğü amcası ve amcasının kızı hakkında karşı dava açacak.

40 ay hapiste yattı; avukatını değiştirip DNA testi yaptırınca hayatı kurtuldu

Duyanların kulaklarına inanamadığı olay 2008 yılında Kahramanmaraş’ın Çağlıyancerit ilçesinde yaşandı. İddialara göre, o dönemde 14 yaşında olan D.B., bir rahatsızlığı nedeniyle ilçede bulanan sağlık ocağına giderek muayene oldu. Küçük kızın 4,5 aylık hamile olduğunun anlaşılması üzerine polise haber verildi. Olay yerine gelen polis; kızın ifadesini alarak, istismar suçlusu olduğu öne sürülen amcasının oğlu Mustafa Berker’i gözaltına aldı. Çıkarıldığı mahkemece Küçük Çocuğa Cinsel İstismar suçundan cezaevine giden Berker, 22 gün cezaevinden kalmasının ardından 14 yaşındaki kızın yaşının mahkeme kararı ile 16’ya yükseltilmesi ve aile rızası ile evlenebilir durumundan dolayı cezaevinden çıktı.

AMCASI DAVAYI AĞIR CEZAYA TAŞIDI

Berker’in hayatı tam yoluna girdi derken ikinci şoku ise amcasının: “ Biz Senden şikayetçi olmayacağız. Sen kızımla evlen bizim için yeter” demesi ile karardı. Amcasının dediğini harfien uygulayan Berker 2009 yılında Pazarcık’ta görülen davanın Kahramanmaraş ikinci Ağır Cezaya alması ile kaderi değişti. Burada ilk mahkemeye Adana’da olduğu için gelmeyen Berker’e 12 yıl 6 ay hapis cezası çıktı. Kararın Yartğıtay tarafından onandığını duyan Berker 3 yıl kaçak yaşadıktan sonra teslim olarak Aksu cezaevinde yatmaya başladı.

AVUKATINI DEĞİŞTİRDİ HAYATI DA DEĞİŞTİ

Aile ilk avukatının davayı iyi savunamadığı gerekçesi ile değiştirdi. Bir tanıdıklarının vasıtası ile Serpil Yabanoğlu’nu aile avukat olarak tutan aile, Mustafa Berker’i özgürlüğüne kavuşturdu.

4 DAVA SONRA MEZAR AÇILIP DNA TESTİ YAPILDI

DNA testi için 4 kere mahkemeye giden Yabanoğlu sonunda hukuk mücadelesini kazandı. O dönemde doğup ardından hemen ölen bebeğin mezarı mahkeme kararı ile açıldı. Mustafa Berker ve bebekten alınan örnekler Adli Tıp Kurumu Başkanlığı Biyoloji İhtisas Dairesine gönderildi. Daireden gelen sonuçta ise bebeğin yüzde 99.99 Mustafa Berker’den olmadığı anlaşıldı. 40 ay ceza evinde yatan Mustafa Berker, önceki gün özgürlüğüne kavuştu. Devam eden davanın seyri ise şu anda değişti. Doğan ve sonrasında ölen bebeğin babasının kim olduğu araştırılırken Berker, haksız yere kendine suç attığını öne sürdüğü amcasının kızı ve amcası hakkında ise karşı dava açmayı düşünüyor.

İLK ÖNCE YATTIM SONRA ÇIKTIM

Konu hakkında Manşet Gazetesinden Mustafa Kılınç’a konuşan, Mustafa Berker: “2008 yılında amcamın kızı Dilek Berker’in rahatsızlığı dolayı Çağlayancerit’te bulunan bir sağlık ocağına gidiyor. Yapılan tepkiler sonucu dilek Berker’in 4,5 aylık hamile olduğu öğreniliyor. Dilek Berker 14 yaşında olduğu için Devlet kurumları harekete geçiyorlar. Bu işe sorumlu olarak benim ismimi veriyorlar. Küçük yaşta kızın istismarı ile kamu davası açılıyor. 22 gün cezaevinde yattıktan sonra bana; ‘kız hamile ve gelsinler kızı alsınlar’ bu işi kapatacağız diye haber gönderdiler” dedi.

2008 YILINDAN BU YANA HAYATIM KARARDI

Berker yaşadıklarını şöyle anlattı: “2008 yılında ben Urfa’da fabrikada çalışıyordum. Urfa’dan izine geldim ve babam yeşil kartlarımızı değiştirmemizi söyledi. Babamla birlikte yeşil kartımızı değiştirmek için muhtarlığa gittik. Daha sonra muhtarlığa sivil polis geldi ve anne ve baba ismini sordu. Sivil polis orada beni gözaltına aldı. Daha sonra emniyete gittik, oradan da Pazarcık adliyesine gittik. Benim orada ifademi alıp imza attırdılar. Daha sonra Kahramanmaraş’ta hastaneye getirdiler ve cezaevine götürdüler. Orada ise 22 gün kaldım.22 gün sonunda bana bir haber geldi kızın yaşını büyüteceğiz ve o kızla evleneceksin diye.

AMCAMLAR ÖYLE SÖYLEYİNCE HER ŞEYİ KABUL ETTİM

Amcamlar öyle söyleyince her şeyi kabul ettim. Ben içerden çıktıktan sonra Pazarcık asli mahkemesindeki dosya İkinci Ağır’a cezaya kaldırılıyor. Daha sonra amcamların bizi kandırdığını anladım. Bize dosya kalktı ve kızı size vereceğiz diye hep yalan söylediler. Ben daha sonra Adana’ya çalışmaya gittim mahkeme günü gelirdi giderdim ama içeri almazlardı beni. İkinci Ağır cezadan ise 12 sene 6 ay ceza aldım. Ben o zamanlar 3 sene firar gezdim ve daha sonra yakalandım. Beni aksu cezaevine getirdiler. Orada ise ailem bana yeni avukatımı gönderdiler. Serpil Yabanoğlu yanıma geldi fakat ben yüzümü kaldırıp bakamadım. Avukatıma o kişi hiçbir şey yapmadığımı söyledim ve avukatım gerekli tüm işlemlere başladı. DNA testi sonucundan bebeğin babasının ben olmadığın anlaşıldı. Çünkü ben kendimden eminim. Kızın ise kimden hamile kaldığını bilmiyoruz. Ben buna rağmen her şeyiyle kabul etmiştim. Bu konuda amcamdan eşinden ve kızından şikâyetçiyim.

AVUKATIMA TEŞEKKÜR EDERİM

Yanıma gelip; ‘Ben bu davayı alacağım bana doğruyu söyle bir ilişkin oldu mu? Diye soran’ ve sonrasında ‘yapmadım’ dememe inanarak dava açan avukatıma teşekkür ederim. Çok üstün gayreti olması idi ben şu anda 12 yılımı yatmak için hala cezaevinde olacaktım.”

Haber: Mustafa Kılınç

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER