10 milyon hasta muayene edildi

2012 yılında hastanelerin birleşmesi ile sağlıkta devrim yaşayan Kahramanmaraş’ta 2017 yılında 10 milyon muayene gerçekleşti.

10 milyon hasta muayene edildi

Son 15 yılda sağlıkta çığır açan Türkiye bu konuda ne kadar mahir olduğunu gösterdi. Eskiden hastanelerde rehin kalma ve ölümlerin yaşandığı bir yerden ultra lüks hastanelere ve 5 yıldızlı sağlık hizmetlerine ulaşıldı. Bundan en fazla yararlana illerin başında gelen Kahramanmaraş’ta 2017 yılında 10 milyon muayene yapıldı.

Konu hakkında bir açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Ali Nuri Öksüz: “2017 yılında Kahramanmaraş’ta yaklaşık 10 Milyon hastaya muayene hizmeti sunulduğunu bu sayının yüzde 37 sinin 1. Basamak Sağlık tesisleri olarak adlandırılan aile hekimliği birimlerinde, yüzde 42 sinin 2.ve 3.basamak sağlık tesisleri olan kamu üniversite ve özel sağlık kurumlarında yüzde 21 inin ise acil servislerde muayene edildi” dedi.

Birinci Basamak Koruyucu Sağlık hizmetlerinin 124 Aile Sağlığı Merkezi ve buralarda 370 Aile Hekimi aracılığı yürütüldüğünü ve 2017 yılında Aile Sağlığı Merkezlerinde 3 milyon 980 bin 453 muayene yapıldığını belirten Öksüz: “Koruyucu sağlık hizmetleri, insanların hastalıklara yakalanmadan önlenmesi açısından çok önemli hizmetlerdir. Bağışıklama hizmetleri, özellikle dikkat edilmesi gereken koruyucu sağlık hizmetlerinden en önemlisi olup, aşılama hizmetlerinde yüzde 99 oranında başarı sağlanmış olup yüzde 1 lik bölümün aşılanması konusunda Ailelere önemli görev düşmektedir” şeklinde konuştu.

Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın Bağışıklama hizmetlerinden mutlaka faydalanması gerekliliğini vurgulayan Öksüz, “Tam aşılı çocuklar neslimizin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Hastanelerimizde mevcut Uzman Hekim sayıları konusunda önemli gelişmelerin yaşandığı ilimizde 352 Klinisyen hekim kamu hastanelerimizde görev yapmakta olup, 2017 yılı içerisinde Kamu Hastanelerinde Acil Servisler dahil 4 milyon 987 bin 584 kişiye muayene hizmeti verildiğini belirten Öksüz şöyle konuştu: “Her yıl artan nüfusa ve gelişen teknoloji ile halkın gereksinimleri göz önünde bulundurularak planlamalarımız devam etmektedir. Vatandaşlarımızın daha kaliteli, yeterli ve zamanında hizmet alması konusunda Sağlık teşkilatımızın yoğun çabaları vardır. Alt dal Uzmanlık konusunda Kahramanmaraş’ın dışa bağımlığını önemli miktarda azalmış olup bu kapsamda il dışı sevk sayılarında da gözle görülür bir azalma yaşanmıştır. Kahramanmaraş’ta Kamu Hastanelerimizin toplam bin 757 olan yatak sayısının, 1098’i nitelikli hasta yatağı olarak adlandırılan ve içinde tuvaleti, banyosu, en fazla iki hasta yatağı, televizyonu, telefonu, yemek masası, etajeri ve yatılabilen refakatçi koltuğu bulunan odalardan ibaretti. Amacımız tüm hasta yataklarımızın ve odalarımızın maksimin 2 kişiden oluşan nitelikli hasta yatakları olarak tertip edilmesi olup bu konudaki çalışmalarımız yeni yılda da devam edecektir. 36 tane 112 Acil Sağlık istasyonumuzla il geneli her türlü acil vakalara müdahale konusunda 24 saat hizmet verdiklerini ve büyüyen nüfusa göre yeni istasyon kurulması konusunda bu yılda çalışmalarının hızla devam edecektir. Halkımızın Acil Servis Ambulanslarına erişimi ve vakaya ulaşım süresini kısaltma anlamında 112 Acil Servis filomuzu genişleterek hizmetin etkinliğini arttırmayı amaçlıyoruz”

Haber merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96

banner98

banner103