banner117

 Elbistan Bilim Fuarı Açıldı

 Elbistan Bilim Fuarı Açıldı

Elbistan ilçesinde ilk kez gerçekleştirilen Bilim Fuarında, öğrencilerin hazırladıkları projeler büyük beğeni topladı. Sergide kendi icatlarını sergileyen öğrenciler, ekonomiden kültür sanata, turizmden tarıma kadar yaptıkları birçok projeyi tanıttılar.

Elbistan İlçesi Yavuz Selim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, 30 okulun katılımı gerçekleşen Bilim Fuarında 100'ün üzerinde proje sergilendi. Fuara katılan Elbistan Milli Eğitim Müdürü Kürşat Bayazıt, öğrencilerin akademik ve proje tabanlı düşünmelerini sağlamak olduğunu ifade etti. Bayazıt, Elbistan İlçesinde ilk kez gerçekleştirilen Bilim Fuarının amacının öğrencilerin bilime ilgi duymalarını sağlamanın yanı sıra, öğrencilerin içlerinde yeni buluşlar, icatlar geliştirme duygularının ve düşüncelerinin öne çıkarılmasını olduğunu belirtti. Bu yapılan etkinliklerle çocuklarımızın bilimsel düşünce  yapısına kavuşması, araştırmacı bir zihniyete bürünmesi ve geleceğini daha iyi kurgulaması açısından çok değerli ve önemli etkinliklerdir. Çocuklarımızın yetenekleri bir teknik eğitimde en önemli amaç olmalıdır. Yani çocuklarımıza bazı bilgileri ezberletmek yerine yeteneklerini keşfederek onların kendi kendilerini bulmalarını, kendi kendilerine bir şeyler üretmelerini ve başarılar elde etmelerini sağlamaya çalışmalıyız dedi.

BAYAZIT:" ÖĞRENCİLERİMİZ PROJELERİNİ BU FUARDA GÖRÜCÜYE ÇIKARMA FIRSATI YAKALADILAR"

İlçe Milli Eğitim Müdürü Kürşat Bayazıt: "Bilim fuarları öğrenmeye istekli, merak eden, araştırmacı, bilinçli bireylerin yetişmesine katkı sağlayan bir eğitim ve öğrenme metodu olarak karşımıza çıkar."

ÖĞRENCİLERİN PROJELERİ ZİYARETÇİLERİNDEN BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI

Bayazıt, Çevreye bilimsel bir gözle bakmamızı sağlar, kendi yaratıcılığımızın farkına varmamıza, becerilerimizi geliştirmemize, merak ettiğimiz konular hakkında bilgi sahibi olmamıza katkıda bulunur dedi. Bayazıt sözlerinin sonunda Bilim Fuarı projesi kapsamında emeği geçen öğretmen ve öğrencilerine teşekkür etti. Bitkiler Suyu nasıl taşır. Ses boşlukta yayılır mı? Enerjinin aktarılması, Ateş deneyleri, Bitkilerin yaşının hesaplanması, Aynalarda sonsuz görüntü, Acık hava neredesin,  Ses frekans deneyleri, Güneş Ocağı, Kan grubu belirleme, Birbirine karışmayan sıvı vb. bilim  örneklerinin sergilendiği Elbistan Bilim Fuarı 17-18 Mayıs tarihleri arasında ziyaretçilerini bekliyor. Elbistan Bilim Fuarına İlçe Milli Eğitim Müdürü Kürşat Bayazıt, Jandarma Komutanı Binbaşı Şahin Kocaköse, İlçe Spor Müdürü Cengizhan Firik, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Erdi İşbilir

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner145

banner144