Grekoromende Pasivite Uygulaması-2-

GR güreşte temel prensip ayak güreşini teşvik etmek ve mümkün oldukça güreşçileri bu yönde zorlamak. Eğer bir güreşte puan ve puanlar varsa ve çok açık bir pasiflik durumu yoksa (savunma yapan güreşçi ile pasif güreşen güreşçi ayırt edilmeli) pasivite vermek zorunlu değildir. İllegal durumlarda ihtar puan her zaman verilebilir.

Özellikle ortada pasif ve puansız bir güreş varsa pasivite değerlendirmesi yapılır. Grekoron güreşte pasif güreşçi için yer güreşi tekrar getirilmiş olup bir güreş müsabakasında biri ilk devre diğeri ikinci devre olmak üzere maksimum iki kez yer güreşi uygulanır. Bu uygulama ayrı güreşçiler içinde olabilir (bir devre bir güreşçi ikinci devre diğer güreşçi), iki devrede de aynı güreşçi için de olabilir.

İlk devre başladıktan  2: 00 Dakikadan önce pasivite uygulaması yapılamaz. 2: 00 Dakikadan sonra özellikle güreş 0-0 ise veya çok çok net bir pasif güreş varsa hakemler pasif güreşçiyi belirler (bütün pasivitelerde minder amirinin onayı zorunludur. Daha sonra müsabaka durdurularak pasif güreşçiye pasif olduğu belirtilir (P), rakibine 1 puan verilerek yer - ayak tercihi sorulur.
Yerde başlama pozisyonu (şekilde ki gibi); alttaki güreşçi yüzükoyun uzanır, kolları öne doğru ve açık (V pozisyonu), bacaklar hafif açık, üstteki güreşçi rakibinin yan tarafında iki dizi yerde ve kolları gergin ve elleri rakibinin sırtına temas edecek şekilde olacaktır. (Alttaki güreşçi kapanamaz, blok yapamaz).
İkinci devre eğer pasif güreş var ise 4: 30 Dikikadan sonra ikinci pasivite aynı şekilde uygulanır. Bundan sonraki pasivitelerde müsabaka durdurulmadan pasif güreşçiye pasivite rakibine 1 puan verilecek. Greko da pasivite uygulaması eskiye dönüş bir harekettir. Daha önce uygulanan bir kural UWW tarafından kaldırılmış, şimdi ise yeniden gündeme alınmıştır. Greko romen güreşi ni ayakta oyun yapmaya zorlayacak olan bu kural umarım güreşe bir renk katar. Aksi takdirde güreş çok gerilere gider ve dünya arenasında seyircisini kaybeder. Sıklet analizi ile ilgili üçüncü yazımızda greko ve serbest te sıkletlerin değişik kilolar üzerinden ihdas edilmesini ele alacağız. İnsan genetiğine aykırı bu sıklet değişikliklerini ele alacağız. Dünya Güreşine  güzel günlerin gelmesi ve hep öyle olması temennim ile.

YORUM EKLE

banner100

banner98