banner117

KAPALI ÇARŞIDA BAYRAM HAREKETLİLİĞİ

Kahramanmaraş’ta Ramazan Bayramı’na sayılı günler kala çarşıda bayram mesaisi başladı.

KAPALI ÇARŞIDA BAYRAM HAREKETLİLİĞİ

Bayram yoğunluğunun en çok yaşandığı iş yerlerinin başında şekerciler, kahve ve lokum satıcıları, bıçakçılar, tuhafiyeciler, bakırcılar, mağazacılar, bijutericiler ve hediyelik eşya satan yerler geliyor. Bayram alışverişi esnafın yüzünü güldürürken vatandaş ise bayram öncesi eksiklerini tamamlamak için çarşı-pazar dolaşıyor. Yaklaşan Ramazan Bayramı öncesinde çarşılar hareketlilik kazandı. Bayram telaşının en yoğun görüldüğü yerlerden olan Kahramanmaraş’ın tarihi Kapalı Çarşısı’nda kıyafetten ayakkabıya, hediyelik eşyadan şekerlemeye, sebzeden meyveye kadar vatandaşların tüm ihtiyaçlarını karşılama imkânı bulduğu çarşıda, her keseye uygun ürün bulunuyor.

ESNAFIN YÜZÜ GÜLDÜ
Ramazan ayı dolayısıyla durgun ve zor günler geçiren esnafın, bayram hareketliliği ile birlikte bir nebzede olsa işleri hareketlendi. Bayram öncesinde çarşılara ve pazarlara aileleriyle birlikte akın eden Kahramanmaraşlı vatandaşlar, yaptıkları bayram alışverişi ile esnafın yüzünü güldürdü.

“VATANDAŞLAR ALIŞVERİŞİNİ YAPIYOR”
Esnaf Cüneyt Büyükçapar, şunları söyledi: “Şu anda satışlarımız iyi gidiyor. Ramazan ayında çok büyük bir durgunluk yaşamıştık. Malum oruç ayında kimse kolay kolay dışarı çıkmıyor. Durum böyle olunca da bizde esnaflar olarak etkileniyoruz. Geçmiş yıllardaki Ramazanları özlemiyor değilim. Geçmişteki Ramazanlarda çok güzel bir atmosfer olurdu. İnsanlarımız bırakın bir hafta öncesini, 2-3 hafta öncesinden bayram telaşına başlardı. Ama şimdilerde böyle değil. İnsanlar 2-3 gün öncesinden gelip alışverişini yapıyor. Zaten o eski alışveriş telaşları da yok. Bayram mı geliyor? Kimsenin pek de umurunda değil gibi. Ancak bu Ramazanda birkaç yıl önceki Ramazanlara göre bir değişikli var. Bu bayram öncesi bana geçmiş o özlediğim Ramazan aylarını, bayram öncesi o telaşı andırıyor. Bilmiyorum etrafta, çarşıda pazarda farklı bir hava var. Vatandaş gelip alışverişini yapıyor. Dolayısıyla da bizim bir nebzede olsa yüzümüz gülüyor. İnşallah ilerleyen günlerde işlerimiz daha da artar.”

HAREKETLİLİK SON 2-3 GÜN KALA ARTAR”
Bir başka esnaf Veli İhsan Kızıltaş, şöyle konuştu: “Malum Ramazan ayının son günlerini yaşıyoruz. Bayram yaklaştı. Bizde her bayram öncesinde olduğu gibi yine bu bayram öncesinde olduğu gibi hazırlıklarımızı yapmaya başladık. İşyerimizi gece geç saatlere kadar açık tutuyoruz. Tabii haliyle bayram alışverişini son güne bırakmak istemeyen vatandaşlar bu alışverişlerini şimdiden yapmaya başlıyorlar. Bu da bizim işlerimizi hareketlendiriyor. Şimdi hareketlilik azda olsa var ama bu hareketlilik bayrama son 2-3 gün kala daha artar ve bizim işlerimiz daha da yükselir.”

“HAREKETLİLİK HENÜZ İŞLERİMİZE YANSIMADI”
Diğer bir esnaf Said Hacıbebekoğlu, “Şu anda bayram öncesi hareketlilik var. Ama bu hareketlilik henüz bizim işlerimize yansımadı. Vatandaş şimdiden bayramlık alışveriş için çarşıda pazarda geziyor ve fiyatların nabzını yokluyor. Asıl işler bayrama 3-4 gün kala olur. İşte o zaman vatandaş bu kez gerçekten alışveriş yapmak için çarşıya iner ve alışverişini yapar. Aslında bu bir bayram klasiğidir. Biz esnaflar olarak her bayramda bunu yaşarız. Özetle işlerimiz son günlerde açılır” şeklinde konuştu.

“ŞU ANDA GENELLİKLE HOŞAF MALZEMELERİ SATIYORUZ”
Son olarak esnaf Kemal Semerci’de, “Bayram hazırlıkları Kapalı Çarşımızda başladı. Ben öncelikle Ramazan Bayramının tüm İslam Alemine hayırlar getirmesini diliyorum. 9 günlük bayram tatili süreci de başlayacağı için işlerimizin canlanmasını bekliyoruz. Çarşıda şu anda bizim açımızdan genellikle hoşaf malzemeleri satıyoruz. Fiyatlar geçen yıla oranla yüzde 30 yüzde 40 oranında zamlandı. Tabii asıl işlerimizin bayrama son 3-4 gün kala açılacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Haber: Emre Akkış

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2019, 17:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner145

banner144