KAPALI ÇARŞI ESNAFI YAZDAN UMUTLU!

Tarih ve kültür turizminin yanı sıra, alışveriş turizmi için de önemli bir merkez olan Kahramanmaraş Tarihi Kapalı Çarşısı esnafları, havaların gittikçe ısınmasıyla birlikte yaz ayları için hazırlıklarını tamamladı. Şuan için özellikle yağışların devam etmesiyle işlerinin durgun olduğunu belirten esnaflar, gelecekten umutlu.

KAPALI ÇARŞI ESNAFI YAZDAN UMUTLU!

Saraçhane, Bakırcılar, Semerciler, Mazmanlar, Kazzazlar ve Demirciler Çarşısı’nın etrafında toplanmış geleneksel el sanatları alanında hizmet veren çok sayıda atölye ve dükkânla Türkiye’de geleneksel el sanatlarının en yoğun şekilde icra edildiği merkezlerden biri olan Kahramanmaraş’ın Tarihi Kapalı Çarşısı, birçok sektörün adeta beşik noktası olma konumunu koruyor. Sim sırma işlemeciliği, bakırcılık, köşkerlik, keçecilik, külekçilik, ahşap oymacılığı, saraçlık, semercilik, bıçakçılık, kuyumculuk, demircilik, gibi geleneksel el sanatlarının birçok çeşidinin doğal ortamında sergilendiği, temelleri Dulkadiroğulları dönemine dayanan tarihî çarşı, hâlâ ayakta olmakla birlikte ekonomik açıdan canlılığını da koruyor. Manşet Gazetesi olarak Tarihi Kapalı Çarşı’ya giderek esnafların durumunu sorduk. Uzun kış mevsiminde işlerinin durgun olduğunu belirten esnaflar, yaz ayının gelmesiyle birlikte işlerinin açılacağını inandığını söyledi. Uzun bir aranın ardından işlerinde hareketlenmelerin görüldüğü ifade eden esnaflar, aynı yoğunluğun ilerleyen günlerde de yaşanması temennisinde bulundu. İşte esnafların görüşleri.

“YENİ SEZONDAN AZ DA OLSA UMUTLUYUZ”

Muharrem Küçükpınar;

Yaz sezonu yeni açıldı diyebiliriz, Kapalı Çarşı esnafları olarak bundan sonra işlerimizin açılacağını tahmin ediyoruz. Geçen sene yine bu zamanlar yağışlı geçiyordu, Haziran ayına kadar yağış vardı diye düşünüyorum. Geçen yıl da randıman alamamıştık ama yeni sezondan az da olsa umutluyuz. Tek dileğimiz var işlerimizin iyi olması. Havalar açılırsa işler de düzelir, yağmur yağarsa da işlerimiz aynı durgunlukla devam eder. Mevsim yeni yeni başlıyor, havaların ısınmasına bağlı bizim işlerimiz. Ayağı yanacak, böyle deniz, tatil sezonu başladığında hareketlilik artacaktır. Ürünlerimizin hepsi hazır müşteri bekliyor. Fiyatlarımız dışarıya göre makuldür, her çeşit her renk hazır.

“HAVALAR SOĞUK OLUNCA YAZLIKLARI DA GETİRMEDİK”

Ali Köse;

Bizde hem yağışların olması hem de fiyatların artması nedeniyle yazlık çeşitlerimiz gelmedi. Çeşitler gelmeyince de insanlar alışveriş yapmıyorlar, o yüzden şuan da oturuyoruz, siftah yapmayı bekliyoruz. Yağışların bunda çok etkisi var, geçmiş yıllarda hiç böyle olmazdı. Kahramanmaraş’ta güneşi göremez olduk, sürekli yağmur yağıyor. Havalar soğuk olunca da yazlıkları da getirmedik. Böyle olunca işlerimiz de açılmadı. Ama yeni sezondan her ne olursa olsun umutluyuz. 15 güne kadar sezonunun açılacağını, piyasaların canlanacağını düşünüyorum.

“YAĞIŞLI HAVA SEZONUN GEÇ AÇILMASINI SAĞLADI”

Musa Tekiş;

Kahramanmaraş Tarihi Kapalı Çarşı esnafları olarak yeni ürünlerimizi getirdik, sezon hazırlıklarını yaptık. Biz hazırız, yeni sezon alışverişi yapmak isteyen vatandaşlarımızı bekliyoruz. Piyasaların durgun olması, özellikle de yağışların bir türlü şehrimizden gitmemesi bizi olumsuz etkiledi ama işlerimizin açılacağını düşünüyoruz, umudumuz var. Hem soğukların geçmemesi hem de fiyatlardaki yükselme dolayısıyla vatandaşlar yeni sezon alışverişlerini yapamadı. Biz bu duruma alıştık ama vatandaşlar da bu duruma alışacak. Giyim noktasında her çeşit ürünümüz mevcuttur. Tişörtlerimiz var 20 TL’den başlıyor, 45 TL arasında değişiyor. Gömleklerimiz var, 45-65 TL arasında değişiyor, kotlarımız ise 55-95 TL arasında değişiyor. İnsanlarımız Kapalı Çarşı’da istediği her ürünü en uygun fiyatıyla bulabilir. Her insanın giyebileceği, aradığını kolaylıkla bulabileceği bir yer Kapalı Çarşı. Her bütçeye göre de uygun. İnşallah sezonunun daha iyi olacağını umut ediyoruz.

“YAZA GEÇ GİRİŞ YAPTIK AMA KIŞLIKLARI ERİTTİK”

İlyas Gündoğdu

Giyim üzerine Kapalı Çarşı’da mağazamız var. Önceden Kahramanmaraş’ta Nisan aylarında insanlar yazlık kıyafetlerini giymeye başlarlardı fakat bu yıl yağışların çok uzun sürmesi yaz sezonunun biraz geç açılmasını sağladı. Bu sene yaz sezonuna biraz geç giriş yaptık ama bu sürede de elimizdeki kışlık ürünlerimizi azalttık. İlla ki bir yerden kaybederken bir yerden de kazanmaya çalıştık. Yaz sezonu açıldı, vatandaşların ilgisi yeni yeni artmaya başladı. Son bir iki haftadır biraz daha ilgi arttı diyebiliriz. Giyim üzerine her şey burada mevcut.

“YAZ SEZONUNUN HAREKETLİ GEÇECEĞİNE İNANIYORUM”

Ali Gümüşoluk;

Çarşıda Aralık-Ocak-Şubat-Mart ve Nisan ayı olmak üzere işlerimiz genelde durgun oldu. İnşallah yaz geldi artık işlerin açılmasını bekliyoruz, daha başlamadı hareketlilik ama iyi olacak. Ben bir esnaf olarak yaz sezonundan umutluyum çünkü yaz için bir hazırlık yaptık ve bu yıl bizim göz bebeğimiz olan gurbetçilerimizin de geleceğini düşünüyorum. Çarşımız bundan önceki yıllarda nasıl hareketli oluyorsa, önümüzde ki yaz sezonunda da öyle hareketli geçeceğine inanıyorum. İnşallah da bizim istediğimiz gibi olur ve işlerimiz hareketlenir.

“İŞLERİMİZ DURGUN AMA İNŞALLAH AÇILACAK”

Mehmet Çokparlamış;

Hazır giyim üzerine Kapalı Çarşı’da mağazamız var, yeni sezondan ümitliyiz. Şuan da işlerimiz durgun ama açılacağına inanıyoruz ve umut ediyoruz. Bu durgunluğun sebebi de özellikle mevsimsel olarak henüz yağışların bitmemesi diyebiliriz hem de ekonomik olarak bazı sıkıntılar var. Son zamanlarda güneşi göremez olduk, sürekli yağmur yağıyor. Yaz bir türlü gelemedi. Sıcaklıklar artsaydı insanlar yazlığa dönüşürdü. Eşofman, kot pantolon, genç spor giyim malzemeleri ağırlıklıyız. Kısmen yaza hazırız diyebiliriz. Havaların ortada olması bizim de biraz tutuk kalmamızı sağladı. Fiyatlar geçen yıla göre biraz daha yüksek olacak gibi. Ama Kapalı Çarşı’da insanlar istediği her ürünü kolaylıkla, piyasadan daha uygun fiyata bulabilir. Her çeşit ürün var burada, özellikle turistik malzeme noktasında Kapalı Çarşı çok uygun bir yer.

(Haber: Ahmet Güneçıkan)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103