Kahramanmaraş Kalesi'nin restorasyonu tamamlandı

Geç Hitit döneminde moloz ve kesme taş kullanılarak inşa edilen Kahramanmaraş Kalesi'nin restorasyonu tamamlandı.

Kahramanmaraş Kalesi'nin restorasyonu tamamlandı

Kahramanmaraş'ın düşman işgalinden kurtuluşunda "Bayrak Olayı" ve Anadolu'da milli mücadelenin fitilinin ateşlenmesiyle de öne çıkan, kent merkezine hakim tepede bulunan kale, Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda restore edildi.

Kahramanmaraş Kalesi'nin kentin önemli kültür ve turizm değerleri arasında yer aldığını ve milli mücadele açısından Türkiye'nin önemli unsurlarından biri olduğunu dile getiren İl Kültür ve Turizm Müdürü Seydihan Küçükdağlı, "Buranın diğer kalelerden farkı yaşanabilir ve kullanılabilir olmasıdır. Kahramanmaraş Kalesi'nin surlarıyla ilgili 1980'li yıllarda Bakanlığımızın bir restorasyon çalışması olmuştu ama 2016'da yapılan çalışmalar neticesinde 2017 programı doğrultusunda korumak ve ömrünü uzatmak amacıyla kalenin surlarının tamamı içiyle ve dışıyla büyük bir restorasyondan geçmiştir" dedi.

Restorasyonu tamamlanan Kahramanmaraş Kalesi'nin, Büyükşehir Belediyesi tarafından çevre düzenlemesi yapıldıktan sonra ziyarete açılacağı belirtildi.

İHA

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2018, 18:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zafer
Zafer - 6 ay Önce

Her yıl mı restorasyon yapılıyor. Yapanlar define bulabildi mi? Koca bir yaz geçti. Kimse kaleye çıkıp Maraşı seyredemedi.

Ismail
Ismail - 4 ay Önce

Restorasyon adında hazine arayanlar diyelim goren de bir şehir insaa ediyor sanır bi bitmedi

vatandaş
vatandaş - 6 ay Önce

Yerel seçimler yaklaşırken bu şehrin sorunlarının gündeme gelmesi gerekiyor. Bu şehrin insanları sorunlarını , yapılacakları gündeme getirmeli. Çoğu vatandaş sadece geriden izliyor. Herkes bir sorunu gündeme getirse ve çözülmesi için uğraşsa bu şehir çok daha çabuk kalkınacak. Ekonomik hareketlilik olacak.

SIRADAKİ HABER

banner103