banner117

HELETE’DE GELENEKSEL KİRAZ YAYLA ŞENLİĞİ YAPILACAK!

Heleteli vatandaşlar tarafından her yıl düzenlenerek geleneksel hale gelen Helete Geleneksel Kiraz Yaylası Şenliği’nin 8’ncisi Ramazan Bayramı’nın 3’üncü günü olan 6 Haziran’da gerçekleştirilecek.

HELETE’DE GELENEKSEL KİRAZ YAYLA ŞENLİĞİ YAPILACAK!

Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesine bağlı Helete Mahallesi sakinleri sabahın ilk ışıklarıyla birlikte Kiraz Yaylası’na akın ederek, Avrupa ve Türkiye’nin birçok yerinde bulunan Heletelilerle şenlikte buluşmayı hedefliyor. Heleteliler, her yıl geleneksel olarak düzenledikleri kiraz yaylası şenliğinde buluşarak, yıllardan bu yana alışılagelmiş geleneklerini yaşatmayı sürdürecek. Geçmişte olduğu gibi binlerce Heleteli’nin ve çevre sakinlerinin katılmasının beklendiği şenlikte yöresel oyunlar ve halaylar çekilecek, Helete halkı 7’den 70’e güneşin son ışığına kadar doyasıya eğlenecek.

Birlik, beraberlik ve kaynaşmayı artıracak

8’nci Helete Geleneksel Kiraz Yaylası Şenliği, bu yıl daha da coşkulu geçecek. Kahramanmaraş Halk Ozanları Kültür ve Dayanışma Derneği’nin destekleriyle düzenlenen şenlikte, Kahramanmaraşlı ozan Hilmi Şahballı ve ekibi katılımcıları coşturacak. Şenlikte, Hilmi Şahballı, Esra Şahbaz, İhsan Öksüz, Alişah, Ozan Ademoğlu, Tolunay ve Avniye gibi Helete’nin tanınan isimleri sahne alacak. Sabahın ilk ışıklarıyla başlayacak olan şenlik öncesi, mahalle halkı günler öncesinde evlerini boşaltıp yaylaya çıkarak kamp kuracak. Gurbetçiler de Avrupa’dan dönerek Kiraz yaylasına akın edecek. Davul ve zurnalar eşliğinde halay çekecek olan katılımcılar, geleneksel tura oyunları oynayacak. Yıllar önce köyden çalışmak için Avrupa’ya gidenlerin çocukları ve torunları gerçekleştirilen şenlikte buluşacak. Birlik, beraberlik ve kaynaşmayı amaçlayan şenlikte geçmişte olduğu gibi her ağacın dibinde bir aile köfte yoğuracak, kebap pişirecek. Çay demleyip gönül sohbetleri yapılacak.

(Haber: Tuğçe Kayar)

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2019, 12:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER