HAMİLELİKTE SICAK HAVAYA DİKKAT!

Kahramanmaraş’ta uzmanlar, hamile bayanların sıcağın en yakıcı olduğu saatler arasında dışarı çıkmaması gerektiğini belirterek, bu dönemde bol su tüketilmesi gerektiğini söyledi.

HAMİLELİKTE SICAK HAVAYA DİKKAT!

Son günlerde hava sıcaklıklarının hızla artış gösterdiği Kahramanmaraş’ta uzmanlar, hamile bayanlara sıcak havalara karşı tavsiyelerde bulundu. Sıcak havalarda mümkün olduğu kadar sebze ve meyve tüketilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, mutlaka ama mutlaka sıvı kaybının olmamasını istedi.

DOĞAL MEYVE SULARI TÜKETİN”
Hazır meyve suları yerine annelerin kendi hazırladıkları doğal meyve suları içme önerisinde bulunan uzmanlar, “Kahramanmaraş oldukça sıcak bir bölge. Tabii sıcaklıkla birlikte insanlarda terleme ve su kaybı durumları oluşacak. Dolayısıyla hamile annelerimizin sıcak havalarda bol su içmelerini öneriyoruz. Özellikle bu dönemde hamile annelerimiz içebilirlerse maden suyu, tuzsuz ayranlar içsinler. Meyve sularından ziyade kendileri hazırladıkları doğal meyve suları içebilirler. Yani hamile annelerimizin bu dönemlerde susuz kalmamaları çok ama çok önemli. Artı güneşin en etkili saatlerde annelerimizin mümkün olmadıkça güneşe çıkmamalarını öneriyorum. Yani hamile annelerimizin su kaybını en aza indirecek şekilde dolaşmalarını öneriyoruz. Annelerimiz su kaybettiği zaman tansiyon düşüklüğü, halsizlik olacak. Eğer annenin başka bir hastalığı yok ise bol su içmeyle bunu tolare edebilir ama kullandığı ilaçları varsa mutlaka ama mutlaka bol suyla almalarını öneriyoruz. Diyelim ki anne günün sıcak bir vaktinde dışarı çıktı, terledi. Az öncede dediğim gibi bu dönemde tansiyon düşmesi, halsizlik, baygınlık olabilir. Bu durumlardan dolaylı olarak bebekte etkilenecektir. Gebe annelerimizin mümkün olduğu kadar bol su tüketmelerini istiyoruz.”

BOL SU İÇMEK ŞARTIYLA ORUÇ TUTABİLİRSİNİZ”
Hamile annelerin bol su tüketmek kaydıyla oruç tutabileceklerinin bilgisini veren uzmanlar “Bana bu dönemde en çok sorulan sorulardan bir tanesi doktor bey oruç tutabilir miyiz? Sorusu oluyor. Gün uzun. Oruç tutmak hakikaten zor. Ben annelere şunu söylüyorum; gebelik haftası ne olursa olsun sağlık probleminiz yoksa herhangi bir hastalığınız yoksa bir sıkıntınız yoksa iyi bir sahur yapmakla beraber bol su içmek şartıyla oruç tutabilirsiniz ancak güneşe çıkmamak şartıyla. Yani bu dönemi rahat geçirmek açısından bunları öneriyoruz. Bu dönem için nasıl tedbirler alınabilir? Dışarı çıkacaklarsa yanlarına mutlaka su almalarını öneriyoruz. Susuz kalmamalarını öneriyoruz. Mümkün olduğu kadar da terlemeyi önleyecek kıyafetler giymesini öneriyoruz. Yani aşırı kalın giyinmeyi önermiyoruz” şeklinde konuştu.

YAZ MEVSİMİNDE YOĞURT EN İYİ GIDALARDAN BİR TANESİDİR”
Yaz mevsiminde gebe bayanlar için yoğurtun çok önemli bir besin kaynağı olacağının altını çizen uzmanlar, şöyle konuştu: “Biz annelerimize tek taraflı beslenmeyin diyoruz. Gebe bir anne için yaz mevsiminde yoğurt en iyi gıdalardan bir tanesidir. Annelerimize süt yerine yoğurt yemeyi öneriyoruz. Çünkü sütün bozulma ihtimali daha çok ama yoğurtta öyle bir sıkıntı yok. Yine annelerimize ayran tüketimini öneriyoruz. Mümkün olduğu kadar meyve ve sebze tüketimini öneriyoruz. Şimdi gün çok uzun. Annenin su ihtiyacı var. Anne ara öğünleri mutlaka alsın. Bu süre zarfında da en önemlisi ise dengeli beslenmektir.”

Haber: Sefa Deveboynu

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2019, 16:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner145

banner144