banner117

Emekliler ‘ikramiyeye’ enflasyon farkı istiyor!

Emekliler, ilk defa geçen yıl Ramazan Bayramı’nda başlayan 1000 liralık bayram ikramiyesinin bu yıl Mayıs’ın son haftasında hesaplarına yatacağı beklentisi içerisinde olurken, Kahramanmaraş Emekliler Derneği Başkanı Mehmet Nalbantbaşı, emekli ikramiyesine enflasyon farkının da eklenmesi halinde emeklilerin bayramı bayram gibi geçireceğini söyledi.

Emekliler ‘ikramiyeye’ enflasyon farkı istiyor!

Yaklaşık 12.3 milyon emekli bu yıl da çift ikramiye alacak. Emekliler, ilk defa geçen yıl Ramazan Bayramı’nda başlayan 1000 liralık bayram ikramiyesinin ödeme tarihi için Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) gelecek açıklamayı bekliyor. Geçen yıl 15-17 Haziran’a rastlayan Ramazan Bayramı öncesi, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur emeklilerinin ikramiyesi 7 Haziran’da, SSK emeklilerinin ikramiyesi de 8 Haziran’da ödenmişti. Bu yıl Ramazan Bayramı 4-6 Haziran'da kutlanacak. 3 Haziran arefe günü. 1 ve 2 Haziran da hafta sonuna denk geliyor. Memur maaş ödemeleriyle çakışma olmayacağı için bayramdan önceki 27-31 Mayıs haftasının ilk yarısında emekli ikramiyelerinin ödenmesi bekleniyor. Böylelikle emekliler, Ramazan Bayramı’na maaşları ve bin lira tutarındaki ikramiyeleri cebinde girecek. Kurban Bayramı ise 11-14 Ağustos'ta kutlanacak. İkramiyenin de bu tarihten önce 5-9 Ağustos'ta ödenmesi bekleniyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kahramanmaraş Emekliler Derneği Başkanı Mehmet Nalbantbaşı, emekli ikramiyeleri dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ederken, emeklilerin enflasyon farkı beklentisi içerisinde olduğunu söyledi.

“EMEKLİ İKRAMİYESİ GEÇ KALINMIŞ BİR OLGUYDU”

Emekli ikramiyesinin geç kalınmış bir olgu olduğunu anlatan Nalbantbaşı, “İkramiye geç kalınmış bir olguydu ama geçtiğimiz yol bunu almaya başladık buna da şükür diyoruz. Devletimize vermiş olduğu bu ikramiyeden dolayı teşekkür ediyoruz. İnşallah bu ikramiye sadece bu süreçle sınırlı kalmaz ve devletimiz emeklilerimizi her zaman düşünür. Hükümetimizin vermiş olduğu bu müjdeyi emekliler olarak gayet olumlu karşılıyoruz. Bu çok güzel bir şey. Bu ikramiye bugüne kadar zaten beklediğimiz bir durumdu” şeklinde konuştu.

“İNŞALLAH HÜKÜMETİMİZ ENFLASYON FARKINI GÖZ ÖNÜNE ALIR”

Emekli ikramiyeleri dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür eden Nalbantbaşı, “Son derece olumlu bir karar, emeklilerimiz adına ben önce Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a sonra da bakanımıza teşekkür ediyorum. Bu yıl da Ramazan Bayramı’nda ikramiye almamıza vesile olanlardan Allah razı olsun. Emekli için en büyük bayram hediyesidir bu ikramiyeler. Biz bunu bir yılbaşı iki bayram olarak almak isterdik ama buna da şükretmek lazım. İnşallah ileride üçüncü ikramiyeyi de emeklilerimize sunarlar. Bayram üstü emeklilerimiz, bayram şekerini alacak, çöreğini alacak, torununu sevindirecek. Emekli ikramiyesi bu zor günlerde çok büyük katkı sunacak, mutlu bir bayram geçirmemizi sağlayacak. Bayram öncesi böyle bir ödeme bizlere can suyu olur, emekliler çoluğuna, çocuğuna harcama yapacak, bayram harçlığı verecek son derece güzel bir haber. Fakat emekliler olarak bir beklentimiz var. Yıllık enflasyon emekli ikramiyelerinin üzerine konacak mı konmayacak mı tam bilmiyoruz. Doğal olarak bu enflasyon farkını hükümetimizin 1000 liranın üstüne koyması beklentisi içerisindeyiz. İnşallah hükümetimiz bunu göz önüne alır ve emeklilerimize 100 liralık bir fark olur” dedi.

“İNŞALLAH HÜKÜMETİMİZ ENFLASYON FARKINI GÖZ ÖNÜNE ALIR”

Emekli ikramiyelerinin emeklilere ilaç gibi geldiğini belirten emekli Ayhan Dönmez, “Ramazan ve Kurban Bayramında verilmiş olan bu ikramiye emeklilerimiz için ilaç gibi geldi. Biz emekliler olarak çok ama çok mutlu olduk. Cumhurbaşkanımıza çok ama çok teşekkür ediyorum. 1000 lira bir emekli için çok önemli bir para. Tüketime mutlaka döner, bu da çarkı döndürür. Biz emekliler özellikle Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde çok zorlanıyoruz. Zaten aldığımız paralar o kadar da yüksek değil, ev kiraları, faturalar almış başını gidiyor. En azından bu emekli ikramiyesiyle bayram alışverişimizi yaparız, torunlarımıza harçlık veririz. Bu para sadece bize yaramaz, piyasayı da hareketlendirir.”  ifadelerini kullandı.

İşte ikramiye ile ilgili bilinmesi gerekenler:

KİMLER İKRAMİYE ALABİLECEK?

Bayram ikramiyesi, ödemenin yapıldığı tarihte SGK’dan emekli aylığı, yaşlılık aylığı, vazife malullüğü aylığı, malullük aylığı, ölüm aylığı (dul-yetim aylığı) ile sürekli iş göremezlik geliri ve ölüm geliri almakta olan kişilere ödeniyor. Ayrıca aylık almakta olan; şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahipleri de bayram ikramiyesi alabilecek.

Mayıs ayına kadar emekli aylığı bağlanmış olan yeni emekliler de Ramazan Bayramı’nda ikramiye alabilecek. Ancak, haziranda emekli olacak kişiler ilk bayram ikramiyelerini Kurban Bayramı’nda almaya hak kazanacak.

DUL VE YETİM AYLIĞI ALANLARA PAYLARI ORANINDA ÖDENECEK

Ölen eşinden veya anne-babasından dolayı dul-yetim aylığı alanlara, hisseleri oranında ikramiye ödeniyor. Ölen eşinin emekli aylığının yüzde 50’si bağlanmış olan eşe 500 lira; yüzde 25’i bağlanmış olan kızına ise 250 lira ikramiye ödenecek. Herhangi bir işte çalışmadığı, kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık almadığı için eşinin aylığının yüzde 75’ini almakta olan dul eşe ise 750 lira ikramiye verilecek. İş kazası ve meslek hastalığı dolayısıyla sürekli iş göremezlik geliri alanlara, gelir bağlanmasına esas olan sürekli iş göremezlik derecesi oranında bayram ikramiyesi ödeniyor. Meslekte kazanma gücü kayıp oranı yüzde 25 olanlara 250 lira, yüzde 45 olanlara 450 lira ikramiye ödenecek.

BİRDEN FAZLA AYLIK ALANA TEK ÖDEME

SGK’dan birden fazla dosyadan gelir ve aylık alan emekli ve hak sahiplerine, en fazla ödemeye hak kazandıkları dosya üzerinden ikramiye verilecek. Örneğin, hem kendi çalışmasından dolayı emekli aylığı alan, hem de eşinden dolayı ölüm aylığı alanlar, bin lira ikramiye alacak. Emekli aylığı ile birlikte sürekli iş göremezlik geliri alanlara da bin lira tutarında ikramiye ödenecek. Kocasından dolayı yüzde 75 oranında dul aylığı, babasından dolayı da yüzde 25 oranında yetim aylığı alan bir kadın ise 750 lira ikramiye alabilecek.

(Haber: Ahmet Güneçıkan)

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2019, 17:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER