banner117

BABASINI ÖLDÜREN DUMANA SAVAŞ AÇTI 9 YILDA 256 BİN KİŞİNİN HAYATINI KURTARDI

Babasını sigara dolayısıyla kaybeden ve o günden bugüne sigaraya karşı savaş açarak, il il gezen Kahramanmaraşlı 69 yaşındaki Sefer Yanık, insanları sigarayı bırakmaları için çaba harcıyor. İnsanların sigarayı terk etmesi için ücretsiz terapi yapan Yanık, 9 yılda yaklaşık 256 bin kişiye sigarı bıraktırdı.

BABASINI ÖLDÜREN DUMANA SAVAŞ AÇTI 9 YILDA 256 BİN KİŞİNİN HAYATINI KURTARDI

Afşin ilçesine bağlı Çoğulhan Mahallesi'nde yaşayan Sefer Yanık, 2005 yılında sigaraya bağlı dudak kanserine yakalanan babasını bir yıl sonra kaybedince sigaraya karşı mücadeleye başladı. 23 yıl muhtarlık yaptığı eski ofisinde tiryakilere sigarayı bıraktırmaya çalışan Yanık, eninde sonunda insanlara sigarayı bıraktıracağını söyledi.

İÇİLEN SİGARALAR GELECEĞİMİZİN YANMASINA SEBEP OLUYOR”
Gazetemize özel açıklamalarda bulunan Yanık, “Ben babamın ölümüne sebep olan düşmanın sigara ile mücadele ediyorum. Türkiye’de birçok insan sigara içiyor ve içilen sigaralar Türkiye’nin, çocuklarımızın ve geleceğimizin yanmasına sebep oluyor. Benim babam sigaradan dolayı dudak kanseri oldu. Babamı Ankara’da Onkoloji Hastanesi’ne götürdüm ve babamın dudağını kestiler. Ben bunu gözümle gördüm. Babamın düşmanı olan sigarayı dünyada kullandırtırırsam bana yazıklar olsun. Büyüklerimin ellerinden, küçüklerimin gözlerinden öpüyorum bu sigarayı bırakın. Ben köle gibi çalışacak dahi olsam bu sigarayı insanlara bıraktırmak için uğraşacağım. Şu ana kadar benim 256 bin üyem var. Sigaradan hiç kimsenin ölmesini istemiyorum. Herkes sigarayı bıraksın” ifadelerini kullandı.

Haber: Emre Akkış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER