FATİH CENGİZ BRONZ KAZANDI

2017-08-21  tarihleri arasında  Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen Dünya Grekoromen Güreş şampiyonasında 75 kg da  3cü olarak bronz madalya kazanan Rus güreşçi  Aleksandr Chekhirkin'in dopingli olduğu Dünya güreş birliği tarafından açıklandı. Bu şampiyonada 75 kg da ülkemizi temsil eden milli sporcumuz Fatih Cengiz şampiyonada beşinci sırada yer almıştı. Rus güreşçinin dopingli sayılmasının ardından güreşçimiz Fatih Cengiz  3.cülüğe yükselerek bronz madalya kazanmıştır. Türkiye bu dünya şampiyonasında:66 kg Yüksel Atakan (bronz),85 kg Metehan Başar (Altın),130 kg Rıza Kayaalp ile altın madalya kazanmıştı. Kazanılan iki altın ve bir bronz madalya ardından, Fatih Cengiz ile kazandığımız 1 bronz madalyanın hanemize eklenmesi ile Türkiye olarak şampiyonayı 4 madalya  ve 36 puan ile Dünya ikinciliği ile şampiyonayı tamamlamış olduk. Doping sonucundan sonra Rusya'ın bir bronz madalyasının alınması ile Rusya Şampiyonayı  3 madalya, Türkiye ve İran ise  dörder madalya ile tamamlamış oldular.

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı  konuya ilişkin "Dopinge karşı sıfır tolerans uyguluyoruz. Tüm dünya bizim bu konudaki çalışmalarımızı takdir ediyor. Rus güreşçinin dopingli çıkması tam bir skandaldır. Ama bu bizim bir madalya daha alarak takım sıralamasında ikinci olmamızı sağladı. Üstelik bu sene uygulamaya giren Dünya Güreş Birliği (UWW) kuralları geçen sene uygulansa açık ara birinci olacaktık. Çünkü 4 madalyamızın 2'si altın. Rusya ve İran'ın altın madalyası yok. 2017 yılında grekoromen milli takımımız son derece başarılı olmuş ve UWW tarafından en başarılı ülke seçilmişti." ifadelerini kullandı. Doping tüm spor branşlarında yasaklanan bir hadisedir. Bu nedenle dünyada bütün ülkeler dopingle ülkeleri sathında bir mücadele içinde bulunmaktadırlar. Ülkemizde çok sıkı bir şekilde dopingle mücadele edilmektedir.

Paris'te yapılan Dünya grekoromen güreş şampiyonasında 75 kiloda doping yaptığı tespit  edilip bronz madalyası iptal edilen Rus güreşçiye Wada tarafından 4 ay yarışmalardan men cezası verildiği açıklanmıştır. Bu çok komik bir cezadır. Çünkü doping için  geçmiş yıllarda verilen cezalar 2-4 yıl olarak bir çok spor branşına mensup sporculara uygulanmıştır. Bu durumda Rus sporcuya verilen ceza çok azdır. Son söz olarak: Şampiyonalarda yasak olan doping hadisesini yaparak haksız kazanç elde edilmesinin önüne mutlaka geçilmelidir. Doping yapana her kim olursa olsun en ağır sportif cezalar verilmelidir.


 

YORUM EKLE

banner96

banner98

banner103