banner197

“Yapılan zam emeklinin derdine çare olmayacak”

Enflasyon verilerine göre belirlenen yeni emekli zammını değerlendiren Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Kahramanmaraş Şube Başkanı Mehmet Nalbantbaşı, “Yapılan zamdan ötürü hoşnut değiliz. Biz yüzde 10’un üzerinde bir zam oranı bekliyorduk. Ama 8,36 zam verildi. Buda emeklinin derdine çare olamayacak bir rakam” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı aralık ayı enflasyon verileri ile birlikte memur maaşlarına ve emekli aylıklarına yapılacak zam oranı da belli oldu. Buna göre, memur maaşlarına ve emekli memur aylıklarına yüzde 7.36, SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına da yüzde 8.36 oranında zam yapılacak. Eşi çalışmayan, iki çocuklu en düşük memur maaşı 4 bin 230 TL’den 4.542 TL’ye yükselecek. Bu artışla en düşük emekli aylığı 2000 öncesi SSK emeklilerinde 2 bin 233 TL’den 2 bin 420 TL’ye, en düşük esnaf BAĞ-KUR aylığı bin 627 TL’den bin 763 TL’ye, en düşük tarım BAĞ-KUR’lu aylığı da bin 534 TL’den bin 662 TL’ye yükselecek. SSK’dan 2000 sonrasında emekli olanların aylıkları normalde bin 447 TL olacaktı. Ancak, geçen yıl nisan ayında en düşük emekli aylığı bin 500 TL’ye yükseltildi. 2000 sonrası SSK emeklilerinin normal emekli aylığı 1500 TL’yi aşıncaya kadar yeni zam almayacaklar.

SSK VE BAĞ-KUR'DA EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIKLARI

UNVAN VE DERECE

2020 Temmuz

2021 Ocak

SSK (2000 ÖNCESİ)

2.233

2.420

SSK (2000 SONRASI)

1.500

1.500

BAĞ-KUR (ESNAF)

1.627

1.763

BAĞ-KUR (TARIM)

1.534

1.662

ERGÜN’ÜN BEKLENTİSİ ZAMMIN ASGARİ ÜCRET ORANINDA ARTMASI YÖNÜDEYDİ!
Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün, asgari ücretteki 500 lira net artışın emekli aylıklarına da yapılmasını beklediklerini ifade etmişti.  Ergün, yazılı açıklamasında, asgari ücretin 2021 için net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlendiğini anımsattı. Yeni asgari ücretin 2020 yılı asgari ücretine göre 500 lira zamlanarak, yüzde 21,56 oranında arttığını belirten Ergün, şunları kaydetti: "Gelir ve aylık alanlar arasında en mağdur kesim, SSK ve Bağ-Kur emeklileri olmuştur. En az aylık ödemesi 1.500 lira. Bu ücretle geçinmenin zorluklarını bilmeyen yok. Bu nedenle, 2021 yılı emekli zamlarında seyyanen ve yüzdeli artışlar seçenekli olmalıdır. Yeni asgari ücretteki 500 lira net artışın emeklilerimizin aylıklarına da yapılmasını bekliyoruz."

"SORUNLARIMIZI ORTAK AKILLA ÇÖZELİM"
Ergün, 2021'in millete, ülkeye ve bütün insanlığa sağlık, huzur ve mutluluk getirmesi temennisinde bulunarak, şu ifadeleri kullandı: "Güzel ülkemiz, her bir vatandaşının huzur ve güven içerinde yaşaması için her türlü kaynağa sahip. Yeter ki birlik olalım ve sorunlarımızı ortak akılla çözelim. 2021'in reform yılı olacağını ilan eden hükümetimizin ekonomik, sosyal ve hukuksal alanda yeni başarılara imza atmasını diliyoruz. Yatırım, üretim ve istihdamla emeklilerimizin de ekonomik durumlarında iyileştirmeler yapılmasının öncelikli hedefler arasında olmasını istiyoruz."

“EMEKLİLERİMİZ ÇOK ZOR ŞARTLARDA GEÇİNİYOR”
Tüm bun gelişmeler üzerine yeni zam oranını gazetemize değerlendiren TÜED Kahramanmaraş Şube Başkanı Mehmet Nalbantbaşı, şunları söyledi: “Açıklanan yeni zam oranları emeklilerin beklentisinin çok altında. Virüsten dolayı emekli zaten çalışamıyor. Ek iş yapamıyor. Dolayısıyla da zor bir durumda. Yapılan zamdan ötürü hoşnut değiliz. Biz yüzde 10’un üzerinde bir zam oranı bekliyorduk. Ama 8,36 zam verildi. Buda emeklinin derdine çare olamayacak bir rakam. En azından 2 bin TL’nin altında maaş alan emeklilerimize seyyanen bir iyileştirme beklentisi vardı. Büyüklerimizin bunu göz önüne alması lazım. Bugün baktığınız zaman 2 bin TL’nin altında aylık alan birçok emeklimiz var. Çok zor şartlarda geçiniyorlar.

“HER ŞEYE ZAM GELDİ”
Bizim emekliler olarak beklentimiz asgari ücrete yapılan zam oranında zam yapılmasıydı. Ama bu olmadı. Devlet büyüklerimizin emeklilere verilen bu zammı bir daha gözden geçirip en azından 2 bin TL’nin altında aylık alanlara seyyanen bir zam yapması gerekiyor. Emeklilerin beklentisi bu yönde. Yani gıdaya, elektriğe, suya her şeye zam geldi. Emekli kredi kartı üzerinden bir sonraki ayın parasını harcıyor. Elinde çok az bir para kalıyor.”

Haber: Emre Akkış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner174