“TÜRKİYE’NİN GÜCÜNE GÜVENİN, GELİN BU TARİHİ TEŞVİKTEN YARARLANIN”

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Serdar Zabun, 2019 yılı için başlatılan istihdam seferberliğine ilişkin, “İşverenlere sesleniyoruz; Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin. İstihdam Seferberliği 2019’a katılın, bu tarihi istihdam teşviklerinden faydalanın. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak, hem işinizi geliştirin, hem ekonominin büyümesine katkınız olsun, hem de Türkiye’nin geleceğine yatırım yaparak, kazanan siz olun” dedi.

“TÜRKİYE’NİN GÜCÜNE GÜVENİN, GELİN BU TARİHİ TEŞVİKTEN YARARLANIN”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda iş dünyasına yeni bir istihdam seferberliği çağrısında bulunmasının ardından harekete geçen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019 kampanyasını başlattı. Başlatılan kampanyaya bir destekte Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’ndan geldi. KMTSO’da düzenlediği basın toplantısında kampanyaya destek vereceklerine yönelik açıklama yapan KMTSO Başkanı Serdar Zabun, istihdam konusunda bir bütün halinde Kahramanmaraş olarak ellerinden gelen desteği vereceklerini söyledi.

Oldukça verimli geçen toplantıya; Toplantıya, Kahramanmaraş’ta faaliyette bulunan yerel basın mensuplarıyla ulusal basın temsilcileri, KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Zabun ve Türkoğlu Belediye Başkanı ve Türkoğlu OSB Başkanı Osman Okumuş, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Duran Balsuyu, Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Paksoy, Afşin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sıtkı Can, Kahramanmaraş Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ali Köfte, İŞKUR İl Müdürü Ali yüce, SGK İl Müdürü Harun Akbalaban, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mehmet Sertpolat, MÜSİAD Kahramanmaraş Başkanı Sami Kervancıoğlu, PANİAD Başkanı Hüseyin Özdal katıldı.

“SEFERBERLİKLE İŞ DÜNYASINA 8 FARKLI TEŞVİK SUNULUYOR”
Zabun, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:Hatırlayacağınız üzere 21 Ocak’taki TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan iş dünyasına yeni bir istihdam seferberliği çağrısında bulundu.  Sayın Cumhurbaşkanımızın bu çağrısının ardından Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ve TOBB Başkanımız 2 hafta boyunca yoğun bir şekilde çalışarak istihdam teşviklerini hazırladılar. Bunlara yönelik yasal düzenleme de hızla meclisten geçti ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 25 Şubat 2019 tarihinde TOBB Başkanımızın ev sahipliğinde Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ile Oda ve Borsa Başkanlarımızın ve TOBB Sektör Meclisi Başkanlarımızın katılımıyla “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası başlatıldı.  İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında iş dünyamıza, girişimcilerimize 8 farklı teşvik sunuluyor ve bunların pek çoğu tarihi destekler şeklinde. Ben size bunlardan özellikle çok önemli gördüğüm ikisinden bahsedeceğim. Birincisi; nisan ayı sonuna kadar sağlayacağınız her ilave istihdamın tam 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devlet karşılıyor. Bu 3 ay boyunca işverenin maliyeti sıfır.

“HÜKÜMETİMİZE ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUZ”
2 bin 21 TL ücret ve bin 113 TL sigorta ve vergiler olmak üzere 3 bin 134 TL’yi devletimiz karşılamış olacak. İşveren cebinden sıfır maliyetle yeni bir işsiz kardeşimizi işe almış olacak. Devamındaki 9 ay boyunca da devletimiz sigorta primlerini ve vergileri ödemeye devam edecek. Yani aylık bin 113 TL’yi devletimiz karşılayacak. Biz işverenler olarak sadece çalıştırdığımız kardeşimize ücretini ödeyeceğiz. İş alınacak kişi kadın, genç ve engelli ise 9 aylık süre 15 aya kadar uzamış olacak. Yine imalat sanayi ve bilişim sektöründe aylık bin 113 TL olan prim ve vergi teşviki 2 bin 712 TL olarak verilecek. Buradan iş dünyasına çağrıda bulunuyorum. Gelin bu tarihi teşvikten yararlanın. Böyle bir teşviki hayata geçirdiği için hükümetimize çok teşekkür ediyoruz. İkincisi de; herhangi bir sebeple işinde sıkıntı yaşayan girişimcilerimiz için çok önemli bir destek getirildi. Böylece Devletimiz sıkıntılı günümüzde de yanımızda olduğunu bir kez daha gösteriyor. Eğer bir işveren işlerinde sıkıntı yaşadıysa, faaliyetleri durmuş ya da azalmışsa; çalışanlarının maaşı 3 ay boyunca Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödeniyor.  Yani burada devletimiz işverene diyor ki, düzenini bozma, istihdamı koru. Tüm bu teşviklere ilişkin tüm detaylara istihdamseferberligi.org adresinden ulaşabilmek mümkün. Aklınıza takılan bir konu olursa, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odamıza ulaşmanız mümkün.

15 BİN EK İSTİHDAM
Bu teşvikler konusunda şirket sahipleri ve yöneticileri kadar muhasebecilere ve şirketlerin insan kaynakları yöneticilerine de büyük görevler düşüyor. İstihdam teşviklerinin iyi anlaşılması ve uygulanması konusunda onlardan ekstra hassasiyet bekliyoruz. Önümüzdeki süreçte de Sayın Valimiz, Kaymakamlarımız, Belediye Başkanlarımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın yerel teşkilatları ve iş dünyası kuruluşlarımızın başkanlarının katılımıyla üyelerimize yönelik olarak istihdam teşvikleri bilgilendirme toplantıları yapmaya devam edeceğiz. İlimizde her ay en çok ilave istihdam sağlayan üyelerimizi kutlayacağız. Bakın 2017’deki istihdam seferberliğinde kamu-özel sektör olarak el ele verdik ve 1,5 milyon ilave istihdam sağladık. Kamu-özel sektör el ele verdimi yapılmayacak şey yoktur. Bu kapsamda, Kahramanmaraş iş dünyası olarak; 2017 Şubat’ındaki istihdam seferberliğinde tam 15 bin kişiye ilave istihdam sağladık.  Kahramanmaraş çok daha fazlasını yapacak kabiliyet, inanç ve azme sahiptir.

“BURADA İŞ VAR, AŞ VAR, GELECEK VAR”
Dün, milli mücadelenin kahramanı olan, bugün aynı inanç ve azimle ekonomik ve sosyal kalkınma adına tüm gücüyle mücadelesini sürdüren, 150 bin kişiye iş imkânı sağlayan şehrimiz, inanıyorum ki, bu alanda da kahramanlığını ortaya koyacak ve istihdam seferberliğinde en ön safta yer alacaktır. Buradan tüm iş dünyamıza ve işverenlere de çağrıda bulunuyorum. Sizler vasıtasıyla ülke çapında her işverene sesleniyoruz; Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin. İstihdam Seferberliği 2019’a katılın, bu tarihi istihdam teşviklerinden faydalanın. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak, hem işinizi geliştirin, hem ekonominin büyümesine katkınız olsun, hem de Türkiye’nin geleceğine yatırım yaparak, kazanan siz olun. Dünün en çok kazananları, Türkiye’ye yatırım yapanlar, Türkiye’de istihdam sağlayanlar oldu. Yarının en çok kazananları da, bugün Türkiye’ye yatırım yapanlar, insanımıza istihdam sağlayanlar olacak. Bu topraklarda bereketi ve umudu hiç kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz. Bereketli ve umut dolu bir güne merhaba demek için, Burada iş var, Burada aş var, Burada gelecek var diyoruz.”

“BURASI KAHRAMANMARAŞ BURADA İŞ VAR SLOGANIYLA YOLA ÇIKTIK
İŞKUR İl Müdürü Ali Yüce, şunları kaydetti: “Sayın başkanımın genel çerçeveyi çizmiş olduğu bugünkü toplantıda sayın cumhurbaşkanımızın Türkiye genelinde işsizliğin azaltılması istihdamın arttırılmasıyla ilgili başlatmış olduğu çalışma hayatında milli seferberlik ve sayın başkanımın da belirttiği gibi "Burası Türkiye Türkiye'de iş var". Bizde Kahramanmaraş olarak Burası Kahramanmaraş burada iş var sloganıyla yola çıktık. Her şeyden önce bize bu imkânı verdiği için sayın oda başkanıma ve değerli yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyorum.”

“SAHAYA ÇIKACAĞIZ VE TEŞVİKLERİ ANLATACAĞIZ”
SGK Müdürü Harun Akbalaban, şunları söyledi: “2019 yılı istihdam seferberliğine start vermiş durumdayız. Tabii yeni bir teşvik ile seferberliğe başlıyoruz. Önemli olan eğer ortada bir kazanım varsa bu kazanımdan en üst seviyede faydalanmak istiyorsak kamu ve özel sektörün bir araya gelerek işverenlerimizin bilgilendirilmesi önemliydi. Burada iş dünyası temsilcileriyle hep beraber hareket ederek tüm işverenlerimize bu imkânları tanıtmak için faaliyetlerimiz olacak. Merkezde sanayinin ağırlıklı olduğu yerlerde toplantılar yapılacak. İşyerleri ziyaret edilecek. Sanayi sitesi ziyaret edilecek. Sahaya çıkacağız ve sahada ne kadar çabuk kişiye ulaşırsak o kadar istihdamı anlatacağız.”

“NETİCEYE ULAŞACAĞIMIZDAN EMİNİM”
Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Duran Balsuyu “Ben bu çalışmaların hayırlara vesile olmasını diliyorum. İnşallah neticeye ulaşacağımızdan da eminim” diye konuştu.  

“ELBİSTANLI SANAYİCİLERİMİZİ YATIRIMA ÇAĞIRIYORUM”
Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Paksoy, şöyle konuştu:Ben buradan hem Kahramanmaraş merkezli hem de Elbistanlı sanayicilerimizi yatırıma çağırıyorum.”

“KAHRAMANMARAŞ ÜSTÜNE DÜŞEN GÖREVİ HER ZAMAN YAPTI”
Afşin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sıtkı Can, “Bundan önceki istihdam seferberliği noktasında Türkiye’de bir çalışma başlatılmıştı. Kahramanmaraş bu noktada gerçekten çok iyi bir istihdam istatistiki yakaladı. Kahramanmaraş üstüne düşen görevi her zaman yaptı. Tekrar yapacağını ümit ediyorum” dedi.

“İSTİHDAM SEFERBERLİĞİNE TAM DESTEK VERİYORUZ”
Türkoğlu Belediye Başkanı ve Türkoğlu OSB Başkanı Osman Okumuş, “İstihdam seferberliğine tam destek veriyoruz. Şu anda Türkoğlu OSB bölgemizde 8 tane fabrikamız faaliyete geçti. 600’e yakın istihdam var. İnşallah fabrikalarımızı kısa bir zaman içerisinde 28’e tamamlayacağız. Uzun vadede Türkoğlu’nu tam bir sanayi ilçesi yapmak istiyoruz. Bunların yanında Kadıoğlu Çiftliğinde bölgenin en büyük sera alanı kuruluyor” şeklinde konuştu.

“ESNAFLARIMIZIN TEŞVİKTEN YARARLANMALARINI İSTİYORUM”
Kahramanmaraş Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ali Köfte, “Tüm esnaf ve sanatkârlarımızın devletimizin yapmış olduğu teşvikten yararlanmalarını istiyorum” dedi.

“MÜSİAD OLARAK BU KAMPANYAYA DESTEK VERİYORUZ”
MÜSİAD Başkanı Sami Kervancıoğlu, şunları kaydetti: “Ticaret Odası Başkanımıza böyle bir kampanya başlattığı için çok teşekkür ediyorum. Bizde MÜSİAD olarak bu kampanyaya destek veriyoruz. Hayırlı, uğurlu olsun.”

“İSTİHDAMA DESTEK VERMEYE HAZIRIZ”
PANİAD Başkanı Hüseyin Özdal, şöyle konuştu: “Bizlerde Pazarcık ve Narlı olarak elimizden geldiğince istihdama destek vermeye hazırız ve destek vereceğiz.”

“BU BİR MEMLEKET MESELESİ”
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mehmet Sertpolat ise, “Biz bakanlığımızın koordinesinde SGK ve İŞKUR il müdürlüklerimize destek vereceğiz. Tüm toplantıları birlikte yaparak her türlü tanıtım desteğini vereceğiz. Bu bir memleket meselesi. İnşallah işsizliğin son bulduğu güzel bir kampanya olur” ifadelerini kullandı.

Haber: Emre Akkış

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2019, 17:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER