banner117

‘TEKSTİL’İN GELECEK VİZYONU KAHRAMANMARAŞ’TA ÇİZİLİYOR!

Pamuktan hazır giyime, global tekstil sektörünün en önemli üretim merkezlerinden birisi olan Kahramanmaraş’ta, Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde İTKİB - Tekstil ve Hammaddeleri, Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektör Toplantısı’ gerçekleştirildi. Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay ve çok sayıda davetlinin katıldığı toplantıda Türk tekstil ve hazır giyim sektörünün gelecek vizyonu masaya yatırıldı.

‘TEKSTİL’İN GELECEK VİZYONU  KAHRAMANMARAŞ’TA ÇİZİLİYOR!

Başta Kahramanmaraş’ın ekonomisine yön vermesinin yanı sıra kültürel değerlerinin de tanıtımı ve gelişimi noktasında üstlendiği sorumlulukla birçok önemli toplantıyı organize eden Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO), bu kez ise kentin en güçlü noktalarından biri olan tekstil sektörüne yönelik geleceği şekillendirecek önemli bir toplantıya ev sahipliği yaptı. KMTSO öncülüğünde kentin iş dünyasının önemli yatırımlarıyla tekstilin her alanında önemli bir küresel aktör olan Kahramanmaraş’ta, Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, TİM Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle, Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, İHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gültepe ve İTHİB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Öksüz ile çok sayıda ilgilinin katılımıyla ‘İTKİB - Tekstil ve Hammaddeleri, Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektör Toplantısı’ gerçekleştirildi. AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Ahmet Özdemir ve Mehmet Cihat Sezal ile Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan’ın da katıldığı toplantıda Türk tekstil ve hazır giyim sektörünün gelecek vizyonu açısından önemli konuşmalar yapıldı.

“TEKSTİL SEKTÖRÜNÜN EN ÖNEMLİ ÜRETİM MERKEZİ KAHRAMANMARAŞ”

Toplantının açılış konuşmasını yapan KMTSO Başkanı Serdar Zabun, Kahramanmaraş’ın pamuktan hazır giyime, global tekstil sektörünün en önemli üretim merkezlerinden birisi olduğunu belirterek, “Pamuktan hazır giyime, global tekstil sektörünün en önemli üretim merkezlerinden birisi olan şehrimizde, sektörün ülkemiz ekonomisine katkısını güçlendirmek bakımından, böylesine önemli bir toplantıya ev sahipliği yapmaktan son derece mutluluk duyduğumuzu belirtmek istiyorum. Bu itibarla, TİM Başkanımız Sayın İsmail Gülle başta olmak üzere, İHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mustafa Gültepe ve İTHİB Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ahmet Öksüz’e iş dünyamız adına şükranlarımı sunuyorum. Tekstil sektörü, Türkiye’nin 80’li yıllarda başlayan piyasa ekonomisiyle kalkınma sürecinin baş aktörlerinden birisi olarak ülkemizin sanayi üretimine ve Türkiye ihracatına çok önemli katkılar sağlamaktadır” dedi.

“KAHRAMANMARAŞ TEKSTİLDE KÜRESEL AKTÖR OLDU”

Kahramanmaraş’ın tekstil sektöründe lider konuma ulaştığını ifade eden Zabun, “Kahramanmaraş ise bu sektördeki yatırımları ile lider konuma ulaşmış, iplikten kumaşa tekstilin her alanında çok önemli bir küresel aktör olmuştur. Haksız ithalatın engellenmesi ve yerli üretimin gözetilmesi anlamında iplik ve kumaş ürünlerinde sektöre verilen destekle ipliğe getirilen vergi, ithalatı tam olarak azaltıcı oranlarda olmasa da, sektörümüzün nefes alması adına; önümüzdeki dönemde ek vergi oranlarının yeniden gözden geçirilmesi bizim çok önemli” şeklinde konuştu.

“PAKİSTAN’LA SERBEST TİCARET ANLAŞMASI CİDDİ BİR TEHDİT”

Pakistan ile yapılması düşünülen serbest ticaret anlaşmasının tekstil sektörü için ciddi bir tehdit olduğunu vurgulayan Zabun, sözlerine şu şekilde devam etti, “Öte yandan, bugünkü programın en önemli gündem konularından birisi olan Pakistan ile yapılması düşünülen serbest ticaret anlaşması da sektör için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Pakistan’la yürütülmekte olan ve dolaylı olarak Çin ürünlerinin de ülkemize serbestçe girmesine imkan sağlayacak müzakereler; başta tekstil ve hazır giyim olmak üzere tüm emek yoğun sektörlerde önemli kayıplara sebep olacaktır. Pakistan, dünya iplik ihracatında Hindistan’dan sonra, kumaş ihracatında ise Çin’den sonra ikinci büyük tedarikçidir. Dünya pamuk ipliği ve pamuklu mensucat ihracatında %15 paya sahip olan Pakistan’ın en büyük pazarlarından birisi Türkiye olacaktır.”

“TİCARET ANLAŞMALARINDA TEKSTİL KAPSAM DIŞI BIRAKILMALI”

Serbest ticaret anlaşmalarında tekstil sektörünün kapsam dışında tutulması gerektiğine inandıklarını dile getiren Başkan Zabun, “Her yıl 15 milyar dolar ülkeye net döviz getiren tekstil ve hazır giyimin global piyasalarda rekabetçiliğini devam ettirmesi, ekonomiye ve istihdama katkısını artırması için tekstilde küresel pazar payı yüksek ülkelerle yapılan serbest ticaret anlaşmalarında tekstil sektörü kapsam dışında tutulması gerektiğine inanıyoruz. Bugün gerçekleştirilen toplantı, Türk tekstil ve hazır giyim sektörünün vizyonu bakımından çok önemli fırsatlar sunacaktır. İnanıyoruz ki, bu toprakların bereketine, ülkemizin yarınlara inanan, her türlü zorluğa karşı yatırımdan, üretimden ödün vermeyen Türk özel sektörü olarak, üretim ve ihracatta tarihi rekorlara imza atmaya, insanımıza iş ve aş kapısı olmaya devam edeceğiz” dedi.

“TEKSTİL, KAHRAMANMARAŞ EKONOMİSİNİN LOKOMOTİFİDİR”

Kahramanmaraş Sanayi ve Ticaret Odası Meclis Başkanı Hanefi Öksüz de Kahramanmaraş ekonomisinin lokomotifinin tekstil sektörü olduğunu belirtti.

Sektörün en önemli toplantılardan birisinin Kahramanmaraş'ta yapılmasından dolayı herkese teşekkür eden Öksüz, “Burada Türk tekstil ailesi olarak toplandık. İlimiz ekonomisinin lokomotifi tekstil sektörü. Ülkemizde üretilen ipliğin 3'te 1'inden fazlasını şehrimizde üretiyoruz. İlimizde tekstil piramit şeklinde büyüyor. Sektörlerimizi daha ileri noktalara taşımaktayız. Ülke olarak istihdam sorunu yaşadığımız dönemde tekstil sektörü daha da önem taşıyor. Bu sektöre ne kadar yatırım yapılsa az” ifadelerini kullandı.

“TOPLANTI KAHRAMANMARAŞ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Toplantıda konuşan Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan ise, Türkiye Tekstil ve Hazır Giyim Sektör Kurulları Ortak Toplantısı'nın Kahramanmaraş için çok önemli olduğunu anlatarak, “Sektörler arası koordinasyonun sağlanması, yasal engellerin kaldırılması çok önemli. Umarım sektörümüze, çok daha nitelikli bir gelecek vaat edilir” diye konuştu.

“DOLAR ARTTI DÖVİZDEN PARA KAZANDIM DÜŞÜNCESİ YANLIŞ”

Daha sonra kürsüye İTKİB-Tekstil ve Hammaddeleri, Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektör Toplantısı’nın en önemli konuklarından biri olan Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay geldi. Sözlerinin başında, ‘Dolar arttı dövizden para kazandım’ düşüncesinin yanlış olduğunu belirten Turagay, “Kısa dönemde 'dolar arttı dövizden para kazandım' demek kadar yanlış bir düşünce olamaz. Bu ülke bizim. Bu ülke için hep beraber çalışmalıyız. Kendi kısa dönemlik çıkarlarımızı değil uzun dönemli vatının ve milletin çıkarlarını onun sonucunda da kendi çıkarlarımızı bu yolla düşünmeliyiz” dedi.

“TÜRKİYE ASRIN REKORUNU KIRDI”

Tekstil ve konfeksiyon sektörünün, devletin gözbebeği olduğunu, her zaman sektörün arkasında olacaklarını dile getiren Turagay, Türkiye'nin toplam 168 milyar dolarlık ihracatıyla geçen yıl asrın rekorunu kırdığını belirterek, “Bizim toplam ihracatımızın dünya ihracatı içerisindeki payı 0,9'dur. Dünya tekstil ihracatının toplam değeri 340 milyar dolar bizim tekstil ihracatımız 10,3 milyar dolar. Dünya tekstil ihracatı içerisindeki payımız 3,2 civarındadır. Bizim dünya ihracatı içerisindeki payımız 0,9 iken tekstil ihracatı içerisindeki payımız 3,2'dir. Dünyanın tekstil ve konfeksiyon ihracatı 1,1 trilyon dolar. Bizim payımız 29,5 milyar dolarla ne kadar bunun içinde yüzde 2,7'dir. Konfeksiyon 480 milyar dolar. Bunun içerisinde bizim payımız yine yüzde 3'ler civarında. Dünya ticaret ve ihracatı içerisinde toplam ihracatımızın payı 0,9 iken tekstil ve konfeksiyon yüzde 3'lerde” şeklinde konuştu.

“BU ÜLKE İÇİN HEP BERABER ÇALIŞMALIYIZ”

Turagay, Türkiye'nin kilogram başına ihraç birim fiyatı 1 dolar 33 sentken, konfeksiyonda bu rakamın 17 dolarlar civarında olduğuna dikkati çekerek, bununla aslında sektörün ne kadar büyük bir katma değer yarattığının da görüldüğünü belirtti.

Bakanlık olarak ‘İhracat ana planı’ üzerinde çalıştıklarını ve bunu ağustos ayında açıklayacaklarını ifade eden Turagay, “Bu ana planda somut adımlar olacak, somut hedefler olacak” dedi.

Turagay, Türkiye'nin her zaman her krizi atlatma kapasitesine sahip olduğunu belirterek, sözlerine şöyle devam etti: “Yeter ki kendi aramızda kavgaya düşmeyelim. Yeter ki Türkiye için hep beraber çalışalım. Daralan bir iç talep var. Daralan bu iç talebi dışarıdaki taleple ihracata yönelterek; üretimimizle, sanayimizi en üst nokta kapasite kullanmaya zorlamak, bir şekilde ihracatın getirdiği avantajları kullanmak durumundayız. Maalesef sürekli bir kriz pompalaması var. Bu kriz pompalaması da insanların dövize geçmelerine neden oluyor. Bunlara lütfen aldanmayın. Bunlara bazen sanayicilerimiz de aldanıyor. Son yaklaşık 3 aylık dönemde döviz mevduat hesaplarındaki artış 20 milyar dolarları buldu. Bu yanlış. Türk lirası ortada. Siz dövize geçtiğiniz zaman, yarın bir gün kriz olduğunda bu krizden olumsuz yönde etkilenecek olan bizleriz. Kısa dönemde 'dolar arttı dövizden para kazandım' demek kadar yanlış bir düşünce olamaz. Bu ülke bizim. Bu ülke için hep beraber çalışmalıyız. Kendi kısa dönemlik çıkarlarımızı değil uzun dönemli vatının ve milletin çıkarlarını onun sonucunda da kendi çıkarlarımızı bu yolla düşünmeliyiz.”

“İHRACATÇILARIMIZIN REKABET GÜCÜNÜN ARTMASININ İSTİYORUZ”

Ticaret Bakanlığı olarak ihracatçıların teşviklerden yararlanarak rekabet güçlerini artıracak yapıya kavuşmasını istediklerini belirten Bakan Yardımcısı Turagay, “Devlet yardımlarında etki analizleri yapıp, gerçekten sonuç getirecek, gerçekten ihracatçımızın önünü açacak, gerçek ihracatçılarımızın bu teşvikten yararlanarak rekabet güçlerini artıracak yapıya kavuşmasını istiyoruz. Ticaret Bakanlığı olarak Amerika ile bir çalışma başlatıyoruz. Amerika'da doğrudan doğruya toptancılarla biz temasa geçeceğiz. Sizleri alacağız yurt dışına götüreceğiz. Bunların sonuçlarını da takip edeceğiz. Hep beraber çalışacağız. Hep beraber kazanacağız. Artık bizim vakit geçirmeye tahammülümüz kalmadı” dedi.

“ETKİLENMEYEN TEK ŞEY VARDI O DA İHRACAT RAKAMLARIMIZDI”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ise, ihracatta geçen yılı 168 milyar dolarlık bir Cumhuriyet tarihi rekoruyla kapattıklarını anımsattı.

Bu yıl ilk çeyrekte de 45 milyar dolarlık bir rakama ulaşıldığını dile getiren Gülle, “Yılı en az 180 milyar doların üzerinde bir rakamla bitireceğimizi garanti ettiğimiz bir tablodayız. Bunun içerisinde tekstil ve hazır giyimin de payı çok” dedi.

Gülle, Türkiye'nin geçen yıl Cumhuriyet tarihinin en önemli ekonomik saldırısıyla ve kriziyle karşı karşıya kaldığını, ekonomik göstergelerin hemen hepsinin bundan etkilendiğini ifade ederek, “Etkilenmeyen tek şey vardı o da ihracat rakamlarımızdı. O konuda iş adamlarımızın duruşu ve fedakarlığı takdire şayandır” diye konuştu.

“TEKSTİL SEKTÖRÜ BİR DURAKSAMA NOKTASINDA”

Türkiye'de ne zaman kriz olduysa akabinde tekstil sektörünün yatırımlarıyla ve cesaretiyle işlerini büyüterek diğer sektörlere ilham verdiğine dikkati çeken Gülle, "Tekstil sektörü bir duraksama noktasında. Bizim tekrar bir hikaye yazmaya ihtiyacımız var. Artık ihracat rakamlarımızda biz tekstil ve hazır giyim sektörümüzün ihracatlarını üçüncü sektör olarak açıklıyoruz. Artışları sınırlı kalan projelere, yaratıcı inovasyonlara ve üretimlere ihtiyacı olan bu sektörümüzün yeni bir modele ihtiyacının olduğunu düşünüyorum. Biz bu çalışmanın altyapılarını yapıyoruz”  ifadelerini kullandı.

“TÜRK EXİMBANK OLARAK İHRACATÇILARIMIZIN YANINDAYIZ”

Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım da, her zaman ihracatçıların yanında olduklarını söyledi.

Finans alacak sigortası desteğiyle ihracatçıya destek olmaya çalıştıklarını belirten Yıldırım, “Artan bir şekilde bu desteklerimizi sürdürüyoruz. Çünkü biz kendimizi her zaman bu ailenin bir parçası olarak gördük. Bu şekilde düşünmeye devam edeceğiz. Sizin sorunlarınızı dinliyoruz. Bu toplantılardan bir gerçekten besleniyoruz. Bu toplantıdan alacağımız önerilerin de hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

“2018 YILINDA TOPLAM 26,1 MİLYAR DOLAR DEĞERİNDE İHRACAT YAPTIK”

Adnan Yıldırım’ın ardından kürsüye İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Öksüz geldi. Öksüz, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası'nda düzenlenen "Türkiye Tekstil ve Hazır Giyim Sektör Kurulları Ortak Toplantısı"nda, sektörlerinin istihdama önemli katkısının olduğunu söyledi.

Öksüz, “Tekstil ve hazır giyim sektörleri olarak 2018 yılında toplam 26,1 milyar dolar değerinde ihracat yaptık ve 15,5 milyar dolar değerinde dış ticaret fazlası vererek ülke ekonomimize çok ciddi bir katkı sunduk” ifadelerini kullandı.

“YENİ NESİL B2B FAALİYETLERİ HAYATA GEÇİRİYORUZ”

Her zaman ülke menfaatlerini gözettiklerini, ülkeye daha fazla döviz kazandırmanın heyecanı içinde olduklarını anlatan Öksüz, sektör olarak büyümeye devam ettiklerini belirterek, “Tekstil ve hazır giyim sektörleri olarak 2018 yılında toplam 26,1 milyar dolar değerinde ihracat yaptık ve 15,5 milyar dolar değerinde dış ticaret fazlası vererek ülke ekonomimize çok ciddi bir katkı sunduk. Sektörlerimiz, Ticaret Bakanlığımızın ve Türkiye İhracatçılar Meclisimizin destekleriyle başarıdan, başarıya koşuyor. Bu başarıları taçlandırmaya, yeni ufuklara ilerlemeye, yeni başarı hikayeleri yazmaya kararlıyız. Bu amaçla İTHİB olarak biz de azimle çalışmaya devam ediyoruz. Yeni nesil B2B faaliyetleri hayata geçiriyoruz. Yabancı alım ofislerini yetkililerini ülkemizde ihracatçılarımız ile buluşturuyoruz. Ur-Ge projelerimizin sayılarını artırıyoruz. Yurt dışı tanıtım faaliyetlerimiz ile sektörümüzü dünyaya tanıtıyoruz” şeklinde konuştu.

“KAHRAMANMARAŞ TEKSTİLİN PARLAYAN YILDIZI”

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gültepe de, Kahramanmaraş'ın tekstilin parlayan yıldızı olduğunu, kentin konfeksiyon sektöründe Anadolu'nun üretim üssü olması gerektiğini vurguladı.

Hazır giyim ve konfeksiyon ihracatının 2018 yılında 17.6 milyar dolar olarak gerçekleştiğini anımsatan Gültepe, 2019'un ilk çeyreğinde de bir artış içerisinde olduklarını, miktar olarak 2018'de yüzde 7.6 ve 2019'un ilk çeyreğinde yüzde 11'lik bir artışın olduğunu  belirterek şöyle konuştu, “Daha fazla üretip daha fazla ihracat yapıyoruz. Bu üretim istihdama yansıyor. Hazır giyim sektörü bu yıl yüzde 3.6 büyüdü. Türkiye'nin tam tersi rakamlar ortaya koyuyoruz. Ağustos-Aralık ayları arasında her ay istihdam rekoru kırdık. Ülke olarak her alanda daha fazla üretim ve ihracat ihtiyaç duyuyoruz. 82 milyonluk ülkemizde işsizliği azaltacak sektörümüzün desteklenmesine büyük bir ihtiyaç var.”

(Haber: Tuğçe Kayar)

İHA

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2019, 10:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner145

banner144