banner117

PAZARA ‘TANZİM SATIŞ’ AYARI GELİYOR

Kahramanmaraş Kabzımallar ve Komisyoncular Odası Başkanı Halit Orhan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halkın ucuz sebze-meyve tüketebilmesi adına kuracaklarını açıkladığı ‘Tanzim Satış Noktaları’na ilişkin, “Gerçekten bu iş böyle çözülecekse biz her zaman devletimizin yanındayız ve halkımızı destekliyoruz. Halkımız ucuz meyve-sebze yerse biz o yoldan gideriz” dedi.

PAZARA ‘TANZİM SATIŞ’ AYARI GELİYOR

Sera yatırımlarına Ziraat Bankası üzerinden destek, büyük şehirlere ise tanzim satış noktaları geliyor. Hükumet, sebze-meyve fiyatlarındaki yükselişe karşı harekete geçti. Buna göre, belediyeler, gelecek haftadan itibaren belirledikleri noktalarda tanzim satış yerleri kuracak. Belediyeler tarafından üretici hallerinden satın alınan meyve ve sebzeler düşük karla satılacak, böylece komisyoncular ve aracılar devre dışı kalacak.

İLK ETAPTA ANKARA VE İSTANBUL’DA UYGULANACAK
ilk etapta Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri tarafından uygulanmaya başlanacak. Özellikle fiyatında regülasyona ihtiyaç duyulan sebze meyvelere öncelik verilecek. Hangi ürünlerin, nerelerde satılacağını büyük şehir belediyeleri duyuracak.

“BU İŞ BÖYLE ÇÖZÜLECEKSE BİZ HER ZAMAN DEVLETİMİZİN YANINDAYIZ”
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kabzımallar ve Komisyoncular Odası Başkanı Halit Orhan, “Meyve-sebze fiyatlarının artması konusunda hal esnafımız çok tedirgin ve rahatsız. Yani biliyorsunuz ki bu durumu hep hal esnafına mal ediyorlar. Market olsun pazarcı olsun bir fiyat yükseldiği zaman direkt olarak suçu bizim üzerimize atıyorlar. Hal demek şehrin nabzı demektir. Hal bir sektördür. Sayın Cumhurbaşkanımızın Tanzim Satış Noktalarıyla ilgili yapığı açıklamalarına saygı duyuyoruz ama bu işler kanun ile olmuyor. Bu işler üretimle oluyor. Arz-talebe göre oluyor. Gerçekten bu iş böyle çözülecekse biz her zaman devletimizin yanındayız ve halkımızı destekliyoruz. Halkımız ucuz meyve-sebze yerse biz o yoldan gideriz. Bölge bakımından meyve-sebzenin büyük bir bölümü Akdeniz bölgesinde yetişiyor. Antalya’da olan doğal afetleri de hepimiz görüyoruz. Durum böyle olunca da meyve-sebzede istenilen hasat elde edilemedi ve arz talep dengesi bozuldu. Bu da fiyatlara yansıdı. Ama bu da geçici bir süreçtir. Mesela geçen haftaya göre bu haftada ürünlerde bir düşüş yaşandı. Üretici için bu konu ayrıca handikap ta oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

TANZİM SATIŞI NEDİR?
Tüketim mallarının fiyatlarının yükselmesini önlemek, kimi malların tüketiciye daha ucuza ulaşmasını sağlamak amacıyla belediyece ya da bir kamu kuruluşunca yapılan satış.
1996 yılında, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait Tansaş hisselerinin %32.98'i halka açıldı. 1999 yılında hisselerini Doğuş Grubu satın aldı. Tansaş, hizmet kalitesini yükseltmek ve verimliliği daha üst seviyelere çıkarmak amacıyla, 2002 yılı içinde, Macrocenter'ı kendi bünyesine kattı. Tansaş, 10 Kasım 2005'te Migros bünyesine satıldı. Sektör lideri ile birleşmenin etkisi ile sektördeki gücünü artırarak müşterilerine hizmete devam ederek büyümektedir. 2008 yılı sonunda Tansaş mağaza sayısını 270'e çıkartmıştır. 2016 yılında Migros ile birleşmiştir.

Haber: Emre Akkış

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2019, 18:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner121

banner123

banner122