MÜSİAD’DAN KOBİ’LERİ 3’LÜ KORUMA PAKETİ AÇIKLAMASI

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kahramanmaraş Başkanı Sami Kervancıoğlu, koronavirüse karşı KOSGEB’in KOBİ’lere 3’lü Koruma Paketi’ne ilişkin açıklamada yaptı.

MÜSİAD’DAN KOBİ’LERİ 3’LÜ KORUMA PAKETİ AÇIKLAMASI

Koronavirüs salgınını çalışma dünyasına ve özellikle de küçük ve orta boy işletmelere etkilerini sınırlamak için alınan önlemlere KOSGEB de katıldı. KOSGEB tarafından, yeni tip korona virüs (KOVID-19) salgınının etkileriyle mücadele için "3'lü Koruma Paketi" geliştirildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank tarafından açıklanan ve korona virüse (KOVID-19) karşı KOBİ’lere kalkan olacağı bildirilen “3’lü koruma paketi” KOSGEB vasıtasıyla üç ayaklı bir planlamayla devreye alındı.

Konuyla ilgili Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kahramanmaraş Şube Başkanı Sami Kervancıoğlu, üyelerine yönelik bilgilendirme yaptı.

Başkan Kervancıoğlu’nun yaptığı açıklama şu şekilde; “KOSGEB tarafından, yeni tip korona virüs (KOVID-19) salgınının etkileriyle mücadele için "3'lü Koruma Paketi" geliştirilmiştir. Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank tarafından, korona virüse (KOVID-19) karşı KOBİ’lere kalkan olacak 3’lü koruma paketi açıklanmış olup ilgili kuruluş olan KOSGEB vasıtasıyla üç ayaklı bir planın devreye alındığı duyurulmuştur.

KOBİ’lere KOVID-19 kalkanı kapsamında;
• Alacaklar 3 ay ertelenecek.
• Projeler 4 ay uzatılacak.
• Koruyucu sağlık ürünleri üretimine ilave destek verilecek.

Paket çerçevesinde:
• KOSGEB'in TEKNOYATIRIM Destek Programı kapsamındaki ürün listesine yeni ürünler ilave edildi. Dezenfektan, koruyucu elbise, koruyucu gözlük, maske ve eldiven gibi ürünleri yerli imkânlarla üreten işletmeler, KOSGEB'in TEKNOYATIRIM Destek Programından, salgın riskinin ortadan kalktığı resmi makamlar tarafından duyurulana kadar faydalanabilecek. KOSGEB kurulları normalden daha hızlı bir şekilde karar alıp, desteklenecek projeleri kısa zamanda belirleyecek. Ödemeler de ivedilikle yapılacak.
• KOSGEB'in geri ödemeli olarak verdiği destekler kapsamında 30 Haziran 2020'ye kadar olan alacakları ertelenecek. KOBİ'lerin 30 Haziran 2020 tarihine kadar KOSGEB'e yapması gereken ödemeler 3 ay ötelenecek. Vade sayısı değişmeyecek. Herhangi bir yasal faiz de alınmayacak. Bu karardan, daha önce KOSGEB alacaklarının ertelenmesi kararlarından yararlanan KOBİ'ler de faydalanabilecek.
• Proje süresi yükümlülüklerini ya da girişimcilik programı yükümlülüklerini 11 Mart 2020 ve sonrasında yerine getirmesi gereken işletmelere, 4 aya kadar ek zaman verilecek. Böylece projeler kesintiye uğramamış olacak. Karar süreci hızlandırılacak, yeni bir kurul kararına gerek duyulmaksızın talep eden KOBİ'lere gerektiği anda süre uzatımı hemen sağlanacak.”

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER