banner64

Genç çiftçilere Müjde

Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü 2017 yılı genç çiftçi projelerine hibe desteği başvurularının başladığını duyurdu.

Genç çiftçilere Müjde

KGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından kırsal alanda yaşayan genç çiftçilerin mahallinde uygulayacağı bitkisel, hayvansal, yöresel tarım ürünleri, tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik projelere otuz bin TL’ye kadar hibe desteği verileceğini söyleyen Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İhsan Emiralioğlu, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

HANGİ KONULARDA HİBE DESTEĞİ VERİLECEKTİR?

Hayvansal üretime yönelik destekleme projeleri kapsamında. Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, tesis yapımı ve hayvan alımı. Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, tesis yapımı ve hayvan alımı. Arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği.
Kanatlı yetiştiriciliği ve tesis yapımı. İpekböceği yetiştiriciliği ve tesis yapımı. Bitkisel üretime yönelik destekleme projeleri kapsamında. Kapama meyve bahçesi tesisi. Fide, fidan, iç ve dış mekân süs bitkisi yetiştiriciliği. Kontrollü örtü altı yetiştiriciliği. Kültür mantarı üretimi.Yöresel ürünler ile tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik destekleme projeleri kapsamında. Çok yıllık tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi. Coğrafi işaretli, organik veya iyi tarım uygulamalı bitkisel ve hayvansal üretim. Coğrafi işareti olan gıdaların üretimi konularını  kapsar.

BAŞVURU YAPACAK GENÇ ÇİFTÇİLERDE ARANAN ŞARTLAR NELERDİR ?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak. Bu Tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla 18 yaşını doldurmuş, 41 yaşından gün almamış olmak. (31.03.1977 tarihinden sonra ve 31.03.1999 tarihinden önce doğanlar)

Okur-yazar olmak. Başvuru tarihi itibarıyla eşi ve kendisi ücretli çalışan olmamak. Başvuru tarihi itibarıyla örgün eğitime devam ediyor olmamak. Başvuru tarihi itibarıyla eşi ve kendisi Katma Değer Vergisi (KDV), gerçek ve basit usulde vergi mükellefi olmamak. Hayvansal üretime yönelik, büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, tesisi yapımı ve hayvan alımı konulu proje başvuruları için bu Tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla eşi ve kendi adına kayıtlı 15 adet büyükbaş veya 50 adet küçükbaştan fazla hayvan sahibi olmamak. Arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği konulu proje başvuruları için bu Tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla eşi ve kendisi adına kayıtlı 50 adetten fazla arılı kovan sahibi olmamak. Eşi ve kendisinin, 05.04.2016 tarihli ve 29675 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ No: 2016/16) kapsamında; hibeden faydalanmış, hibe sözleşmesi imzalamaya hak kazandığı halde sözleşmeyi imzalamamış, hibe sözleşmesi iptal edilmiş veya genç çiftçi proje değerlendirme komisyonunca başvurusu reddedilmiş olmamak. Eşi veya kendisinin aynı proje konusunda Bakanlığın diğer hibe programlarından yararlanmış olmamak.

BAŞVURU NEREYE VE NASIL YAPILACAK ?

Ön başvurular, “https://gencciftci.tarim.gov.tr” uzantılı yazılım üzerinden yapılır. Kesin başvurular, genç çiftçilerin proje uygulayacağı kırsal alanda ikamet ettiği veya ikamet etmeyi taahhüt ettiği yerleşim biriminin bağlı olduğu ilçe müdürlüklerine şahsen yapılır.

İSTENECEK BELGELER NELERDİR ?

Nüfus cüzdanı fotokopisi, Ücretli çalışmadığına dair kendisine ve eşine ait Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ndan alınan belge, Başvuru dilekçesi, Proje tanıtım formu, Taahhütname, Diploma sureti veya okur-yazarlık belgesi. Hibe sözleşmesi aşamasında: Yatırımı yapacağı yerde ikamet ettiğine dair belge,

b) Yatırım yerine ait mülkiyet belgesi ya da kira sözleşmesi. Başvuru yapan genç çiftçilerden istenecek diğer belgeler ve tanzim edilmesi gereken formlar bu Tebliğ ve ilgili mevzuat kapsamında Bakanlık tarafından hazırlanacak uygulama rehberinde belirtilir.

BAŞVURULAR NE ZAMAN BAŞLIYOR VE NE ZAMAN SONA EDİYOR ?

Ön başvurular, 07.04.2017 tarihinden itibaren (İnternet ortamında), “https://gencciftci.tarim.gov.tr” uzantılı yazılım üzerinden yapılır. Kesin başvurular, genç çiftçilerin proje uygulayacağı kırsal alanda ikamet ettiği veya ikamet etmeyi taahhüt ettiği yerleşim biriminin bağlı olduğu ilçe müdürlüklerine şahsen yapılır. Son başvuru tarihi 05.05.2017 tarihidir. Kesin başvurular, ilçe müdürlüklerinde kurulan genç çiftçi proje yürütme birimi tarafından tutanak karşılığı kabul edilir.

Haber Merkezi

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.