FIRSATÇILARA ‘ÖZEL’ GENELGE

Kahramanmaraş’ta vatandaşlar İçişleri Bakanlığı tarafından kur dalgalanmalarını bahane ederek fiyatları arttıran işletmelere karşı önlem alınmasına ilişkin valiliklere gönderilen genelgelere destek verdi.

FIRSATÇILARA ‘ÖZEL’ GENELGE

İçişleri Bakanlığı, stokçuluk yapan ve fiyatlarını fahiş şekilde artıran işletmelere karşı harekete geçti. Bakan Süleyman Soylu imzasıyla 81 il valiliğine gönderilen genelgeyle tedbirlerin alınması istendi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, valiliklere gönderdiği genelgeyle kur kaynaklı gelişmeleri fırsat bilerek fahiş fiyat uygulayanlara karşı tedbir alınmasını istedi. Genelgede, son günlerde bazı esnaf, firma ve işletmelerin, vatandaşların ihtiyaçlarına yönelik piyasa koşullarında sunulan mal ve hizmetlere fahiş fiyat uyguladığı, bazı ürünleri ise stoklarında bekleterek fiyat artışına neden olduğu, bunun da vatandaşların refahını tehdit edici bir durum oluşturduğu belirtildi.

GENEL EMİR’ TALİMATI
Genelgede, 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 9. maddesinde yer alan ‘Kanun, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ve diğer mevzuatın verdiği yetkiyi kullanmak ve bunların yüklediği ödevleri yerine getirmek için valiler genel emirler çıkarabilir ve bunları ilan ederler’ hükmü hatırlatılarak valiliklere ‘genel emir’ çıkarma konusunda talimat verildi. Genel emre uymayanların tespit edilmesi halinde, Kabahatler Kanunu çerçevesinde adli ve idari işlemler yapılacak ve idari para cezası uygulanacak.

İLAN EDİLEN ŞEKİL, LOGO VEYA İŞARET ŞARTLARINA UYULACAK
Tedbirler, şöyle sıralandı: “İl sınırları içerisinde faaliyet gösteren esnaf, firma ve her türlü işletme tarafından sunulan mal ve hizmetlerin fiyatları yükseltilmeyecek. Ürünlerin piyasaya arzları geciktirilmeyecek ve stokçuluk yapılmayacak. Satılan mal Ticaret Bakanlığı’nca tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaret şartlarına uyulacak. Ürünlerde kullanılan etiketlerin tarife ve fiyat listelerinin üzerindeki rakam ve harfler okunabilir, düzgün, eksiksiz, gerçeğe uygun, yeterli büyüklükte ve başka rakam, kelime ve işaretlerle karışıklığa sebebiyet vermeyecek şekilde kullanılacak. Tarife ve fiyat listelerinin hangi mala ait olduğunun tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilmesi ve okunabilmesine dikkat edilecek.”

BAKANLIĞIMIZI TEBRİK EDERİM”
Manşet Gazetesi olarak vatandaşla yaptığımız görüşmelerde vatandaş duruma olan memnuniyeti gösterdi. “Bakanlık çok doğru bir karar almış. Onları kutluyorum” diyen Fettah Bolat, “Son zamanlarda bu kur muhabbeti nedeniyle içimizdeki fırsatçılar boy gösterdi. Neredeyse her şeye zam geldi. İçişleri Bakanlığı’nın bu kararından ötürü tebrik ediyorum. Özellikle Süleyman Soylu Bakanımızı kutluyorum” dedi.

HÜKÜMETİMİZE VE DEVLETİMİZE GÜVENİYORUM”
Bir diğer vatandaş Murat Yeşilli ise, “Gerçekten ülke olarak ekonomik bir sorundan geçiyoruz. Ama bu durum kısa bir süre sonra düzelecek. Ben buna bir vatandaş olarak inanıyorum. Çünkü hükümetimize ve devletimize güveniyorum” şeklinde konuştu.

YAZIK, GÜNAH”
Vatandaş İhsan Tanış’da, “Bu fırsatçılara karşı ne yapılsa azdır. Yazık, günah. Bizim ülke olarak bu ekonomik soruna karşı birlik ve beraberlik içerisinde olmamız lazım. Böyle olmamız lazım ki bu ekonomik sorunu aşabilelim. Bakanlığımız güzel bir karar alarak, valiliklerimize fırsatçılara karşı genelge göndermiş. Çok ta iyi olmuş. İnşallah bu fırsatçılar bundan sonra böyle oyunlar yapamaz” diye konuştu.

Haber: Emre Akkış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103