YOKSA BU ÖĞRENCİLER EĞİTİM ALAMAYACAKLAR!

AzemSoft Bilişim İşletmecisi Serdal Çetinkaya, pandemi süreci dolayısıyla oluşan uzaktan eğitim sisteminde uzak ve kırsal mahallelerde yaşayan öğrencilerin internete ulaşmakta zorluk çektiğini belirterek, duruma yetkililer tarafından el atılması gerektiğini söyledi.

YOKSA BU ÖĞRENCİLER EĞİTİM ALAMAYACAKLAR!

Pandemi sürecinde risk oluşturduğu gerekçesiyle uzaktan eğitime geçilmesinin ardından internet telaşına düşen veliler, evlerine bir bir internet çektiriyor. Çocuklarının eğitimden geri kalmaması adına tüm imkânları seferber eden veliler, uzaktan eğitim için gerekli tüm donanımları alıyor. Ancak bunun yanında kent merkezine veya ilçe merkezine uzakta kalan ve internet noktasında altyapı sorunu yaşayan öğrencilerde var. Konuyla ilgili konuşan AzemSoft Bilişim İşletmecisi Serdal Çetinkaya, “Mesela şu anda pandemi sürecinde okulların uzaktan eğitime döndüğü şu günlerde devlet bu alandaki vergileri hafifletebilir. Şu anda herkesin evinde bir tane bilgisayar olması gerekiyor. Çünkü evde çocuklar var ve bir şekilde bilgisayar üzerinden ders görmesi gerekiyor. Diğer taraftan internet konusunda da sıkıntı var. Şehir içindekiler problem yaşamıyor ama peki ya uzak ve kırsal mahallelerde yaşayan çocuklar? Oradaki çocuklar interneti bulmakta zorluk çekiyor. Ben eliminden geldiği kadar çevremdekilere yardımcı oluyorum. Ancak daha fazlasını yapamam” dedi.

“İNSANLAR FİYATLARIN ARTMASINDAN ÖTÜRÜ TEKNOLOJİYE ULAŞMAKTA ZORLUK ÇEKİYOR”
Sözlerinin devamında teknolojinin pahalanmasının arkasındaki sebepleri de söyleyen Çetinkaya, “Teknoloji ve teknolojik aletler dolar kurunun yükselmesinden dolayı bir hayli pahalandı. Tabii bunun yanında Özel Tüketim Vergilerinin (ÖTV) artmasından ötürü pahalandı. Temel sebebi bu. İnsanlar şu anda teknolojiye yakın olduğu kadar uzak. Çünkü insanlar fiyatların artmasından ötürü teknolojiye ulaşmakta zorluk çekiyor. Kurumsal firmalarda fiyatta çok artış olmuyor. Büyük firmaların fiyatları neredeyse tüm Türkiye’de sabittir. Ama bizim gibi yerel işletmelerde fiyatlar tabii ki oynuyor. Çünkü yerel işletmeler büyük işletmeler kadar çok fazla toptan ürün almıyor. Mesele büyük işletmeler tır tır malzeme alıyor. Yerel işletmeler o kadar alamıyor çünkü o kadar bütçesi yok. Biz 3’er-5’er ürün alıyoruz. Diyelim ki bugün 10 dolardan 5 tane ürün aldım. Bu ürünü bir ay sonra yine 10 dolardan alamıyorum. Fiyat artıyor. Dolar zaten yerinde durmuyor” şeklinde konuştu.

Haber: Emre Akkış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER