ŞOFÖRLER ODASI’NDAN TAM DESTEK GELDİ!

Kahramanmaraş Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ahmet Kuybu, düzenlenen Okul Servis Araçları Yönetmeliği’ne ilişkin, kararı desteklediklerini belirterek, “Burada en sevindirici olay da esnaflarımız alınan tüm kararlara karşı itiraz etmemesi oldu” dedi.

ŞOFÖRLER ODASI’NDAN TAM DESTEK GELDİ!

Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, basının karşısına çıktı. Yeni servis düzenlemesi için bir araya gelen 4 bakan, milyonlarca öğrenci ve veliyi ilgilendiren Okul Servis Araçları Yönetmeliği’ne ilişkin yeni kriterleri açıkladı. Alınan bu kararın ve koyulan yeni kriterlerin ardından Kahramanmaraş Şoförler ve Otomobilciler Odası’ndan da tam destek geldi. Konuya ilişkin Manşet Gazetesi’ne açıklama yapan Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ahmet Kuybu, alınan kararları olumlu değerlendirdiklerini söyledi. Şoförler Odası olarak konunun takipçisi olduklarını ifade eden Kuybu, yeni kriterlere esnafların hiçbir şekilde itiraz etmediğini belirtti.

KİRALAMA KALKMALI, DAHA KALICI ÇÖZÜMLER BULUNMALI”
Servis araçlarında kiralama işinin önüne geçilmesini isteyen Kuybu, sorunlara yönelik de daha kalıcı çözümler bulunması gerektiğini dile getirdi. Kuybu, “Bakanlarımızın aldığı kararları memnuniyetle karşılıyoruz. Biz Şoförler Odası olarak zaten olayın takipçisiyiz. Burada en sevindirici olay da esnaflarımız alınan tüm kararlara karşı hiç itiraz etmemesidir. Onlarda bu durumu memnuniyetle karşılıyor ve harfiyen uyacaklar. Bundan sonra daha çok dikkatli olacaklarını beyan ediyorlar. Ama yine de her zaman ifade ettiğim gibi daha kalıcı ve sorunları daha kökten çözücü kararlar alınmasını bekliyoruz. Bunların başında da kiralama konusu geliyor. Okul servislerinde kiralama durumunun bir an önce kaldırılması gerektiğini ve mümkün olduğu kadar mal sahiplerimizin çalıştığı sürece bu sorunların hiçbirinin yaşanacağına inanmıyorum. Alınan kararların ve koyulan maddelerin büyük çoğunluğu uygulanıyordu. Maddelerin içerisinde hiçbir sorun yaratacak bir olay gözükmüyor” ifadelerini kullandı.

YENİ OKUL SERVİSİ YÖNETMELİĞİNDE NELER DEĞİŞECEK?

Araç takip sistemi ve emniyet kemeri zorunlu hale getirildi. 

Şoförlere aile hekiminden her yıl rapor şartı getirildi.

Denetim için komisyonlar kuruldu.

Komisyonda öğretmen ve veliler olacak.

Denetim görevi İçişleri Bakanlığı'nda olacak. 

Kovuşturma ve soruşturmalar şoförlüğe engel sayılacak. 

Araçlarda bulundurulacak personelin eğitimi, Milli Eğitim Bakanlığı'nca yerine getirilecek. 

Milli Eğitim Bakanlığı servis şoförlerine sertifika verecek. 

Cinsel istismar, uyuşturucu, cinayet suçlusu şoförlük yapamayacak.

Üç noktalı emniyet kemeri ve sensörlü koltuk zorunlu hale getirildi.

Servislerde rehber öğretmen özel reflektörlü yelek giyecek.

Servis araçlarında cam filmi yasaklandı.

Okul servis araçlarında güvenlik kamerası zorunlu olacak.

Kurallara uymayanların izinleri iptal edilecek.

Haber: Emre Akkış

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2017, 09:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner100

banner98