OKUL KANTİNLERİNDE KART DÖNEMİ

Bakkallar, Bayiler ve Şekerciler Odası Başkanı Şeref Özsoy, Türkiye Kantin İşletmecileri Esnaf Dernekleri Federasyonu Başkanı Vahap Osmanoğlu’nun açıkladığı okul kantinlerinde 'kart’ uygulamasına ilişkin, “Kart sisteminde öncelikli amaç tabi ki çocuklarımızın sağlığı ve güvenliği. Bu uygulama ile nakit para taşımayan öğrencileri, seyyar satıcılardan, uyuşturucudan, gasptan korumuş olmayı hedefliyoruz” dedi.

OKUL KANTİNLERİNDE KART DÖNEMİ

Çocukları kötü alışkanlıklardan uzak tutmak, bu anlamda da uyuşturucu, gasp gibi olayların önüne geçmek amacıyla hayata geçirilecek olan okul kantinlerindeki 'Papara Card' ile ilgili konuşan Bakkallar, Bayiler ve Şekerciler Odası Başkanı Şeref Özsoy, “Çocuklar bizim geleceğimiz yarınlarımızın emanetçisidir. Bizlerde öncelikle bir baba ve aile reisi olarak her veli gibi bu çocukları ark niyetli insanlardan kötü alışkanlıklardan korumak kollamak istiyoruz. Dışarıda birçok tehlikeyle karşı karşıya olan çocuklarımızı korumak için Türkiye Kantin İşletmecileri Esnaf Dernekleri Federasyonu Başkanı Vahap Osmanoğlu’nun başlatmış olduğu uygulamayla bu yıl ilk defa İstanbul başta olmak üzere kartla alışveriş sistemine geçilecek. Bu yıl ilk defa gerçekleşecek olan alışveriş sisteminde İstanbul pilot il seçilmiş olup 500 okulda uygulamaya geçilecek olumlu sonuç alınmasının ardından da tüm Türkiye genelinde uygulama başlatılacak. Kart sisteminde öncelikli amaç tabi ki çocuklarımızın sağlığı ve güvenliği. Bu uygulama ile nakit para taşımayan öğrencileri, seyyar satıcılardan, uyuşturucudan, gasptan korumuş olmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda kart sadece kantinlerde geçecek ve veli istediği kadar limit belirleyebilecek. Çocuklar yüklenen para kadar alışveriş yapabilecekler. Kantinci esnafımız içinde kolaylığı para üstü alıp verme olmayacak bozuk parayla uğraşmayacak ve daha hızlı ve seri hareket etmiş olacaklar. BDDK kapsamında olan Avrupa dada uygulanan elektronik para uygulaması umuyoruz ki Türkiye’de başarılı olur” ifadelerini kullandı.

PARADA VAR OLAN MİKROPLARDAN ÇOCUKLARIMIZI KORUMAYI HEDEFLİYORUZ”

Özsoy, sözlerine şu şekilde devam etti: “Bu sayede birçok insanın elinin değdiği parada var olan mikroplardan da küçük yaşlardaki çocuklarımızı korumuş olmayı hedefliyoruz. Kantinci esnaflarımız açısından da bu uygulamanın çok olumlu olacağına inanıyorum şöyle ki; çocuklar dışardan aldıkları gıdaları tüketiyor velide bundan habersiz olduğu için çocuk okul kantininden aldığı yediği bir şeyden rahatsızlandı zannediyordu bu uygulama sayesinden kantinci esnaflarımızda bu zandan kurtulmuş olacaklar. Kira bedellerinin yüksekliği altında çalışan ve yüksek kira bedellerinden olumsuz etkilenen kantinci esnaflarımızın gelir oranların dada bu sayede artış kaydedileceğini umuyor ve bir nebze olsun nefes alabileceklerine inanıyorum. Türkiye Kantin İşletmecileri Esnaf Dernekleri Federasyonu Başkanı Vahap Osmanoğlu’nun başlatmış olduğu uygulamanın olumlu sonuçlar vereceğini ümit ediyor ve bir an önce Kahramanmaraş tada aynı çalışmayı başlatmak adına gerekli girişimlerde bulunacağımızı belirterek esnaf kardeşlerimize yeni eğitim ve öğretim yılında hayırlı kazançlar diliyorum.”

Haber: Emre AKKIŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103