banner117

Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor Projesi’nde deneme sınavı heyecanı!

‘Okumadığın Gün Karanlıktasın’ sloganıyla Onikişubat Belediyesi ve Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da yenilikçilik ödüllerine layık görülen 5. Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor Projesi kapsamında deneme sınavı gerçekleştirildi.

Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor Projesi’nde deneme sınavı heyecanı!

Onikişubat Belediyesi ve Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol çerçevesinde hayata geçirilen ‘Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor’ projesi tüm hızıyla devam ediyor. Hem Kahramanmaraşlı velilerin hem öğrencilerin hem de eğitim camiasının büyük takdirini kazanan Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor Projesi, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da yenilikçilik ödüllerine layık görülmüş, Bakan İsmet Yılmaz tarafından Kahramanmaraş’a teşekkür plaketi gönderilmişti. Her yıl binlerce öğrenci proje kapsamında Onikişubat Belediyesi tarafından dağıtımı gerçekleştirilen kitaplar sayesinde okumaya olan ilgisini artırırken, proje nitelikli bir gençliğin yetişmesine de zemin hazırlanıyor. 5’li ve 10’lu setler halinde sadece Onikişubat ilçesine değil, Kahramanmaraş’ta bulunan tüm okullara dağıtılan kitaplar, öğrenciler tarafından yoğun ilgi ile karşılaşırken, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile beraber yürütülen proje kapsamında toplamda 260 binden fazla kitabın basımı gerçekleştirilmişti.

2 MİLYONDAN FAZLA OKUMA ELDE EDİLDİ!

Projenin son yılında dağıtılan kitaplardan başarı oranlarını tespit etmek amacıyla sınava tabi tutulan öğrenciler, 88 bin kişi sayısı ile hiçbir zorunlulukları olmadığı halde sınavlara katılım sağlamıştı. Büyük ses getiren projenin sadece son yılında 2 milyondan fazla okuma elde edildi. Proje kapsamında geçtiğimiz günlerde kitap dağıtımı yapılmıştı. Onikişubat Belediyesi tarafından basımı gerçekleştirilen kitaplar, Çukurova Elektrik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen programla çocuklara dağıtılmak üzere okul müdürleri ve yetkililere teslim edilmişti. Teslim edilen kitaplar, öğretmenlerin gözeteminde öğrenciler tarafından büyük dikkatle okundu. Kitap okumalarının gerçekleştirilmesinin ardından ise sadece Onikişubat’ta değil, kentin bütün okullarında deneme sınavı yapıldı. Deneme sınavı yapılan okullara ise Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz ve Onikişubat Belediye Başkanvekili Süleyman Şenel öncülüğündeki heyet tarafından ziyaretler gerçekleştirildi. Sınıfları gezerek öğrencilere başarılar dileyen Yılmaz ve Şenel, proje hakkında açıklamalarda bulundu.

“1 MİLYON 750 BİN CİVARINDA KİTAP ÖĞRENCİLERİMİZLE BULUŞTURULDU”

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz, proje kapsamında 60 binden fazla öğrencinin Onikişubat Belediyesi’nce basımı gerçekleştirilen kitabı okuduğunu belirterek, kitap okuma alışkanlığının önemine değindi. Yılmaz, “Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor Projesi’nin 2019-2020 eğitim-öğretim yılındaki 2. dönemdeki sınavımızın yapılacağı gün olması münasebetiyle bir aradayız. Yaklaşık 1 milyon 750 bin civarında kitap bugüne kadar öğrencilerimizle buluşturuldu. Tabi bu sene elimizdeki kayıtlara göre 60 binden fazla öğrencimiz Onikişubat Belediyemizin doğrudan desteği ve katkılarıyla ilimizin her çeşit okulunda dağıtılan kitapları okudular. Tabi sadece bu kitaplar değil, bunlardan esinlenerek velilerimizin temin ettiği kitaplarla beraber 200 binden fazla kitap okunmuş oldu. Sayılardan daha ziyade bir kitabın okunması, bir öğrencimizin bir kitabı okuması bile bizim için çok kıymetlidir. Bu kitap okuma alışkanlığının kazandırılması, sürdürülmesi son derece önemli” dedi.

“HEM ZİHİNLERİ HEM DE GÖNÜLLERİ BESLENİYOR”

Dağıtılan kitaplar vesilesiyle çocukların zihinlerini ve gönüllerini beslediklerini vurgulayan Yılmaz, Onikişubat Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’e teşekkür ederek, “Bundan sonraki gerek akademik anlamda bakanlığımızın ya da çeşitli kurum ve kuruluşların yapacağı sınavlarda, gerekse öğrencilerimizin sınıf geçmek için öğretmenlerimiz tarafından yapılacak sınavlarda çok okuyan öğrenciler daha çok başarılı olacaktır. Hangi türden, hangi çeşitten kitap olursa olsun, öğrencilerimizi kitap okudukça başarıları daha da artacaktır. Dağıtılmış olan kitaplar vesilesiyle çocuklarımızın hem zihinlerini hem de gönüllerini beslemiş oluyoruz. Çocuklarımız bu kitaplardan almış oldukları bilgiler çerçevesinde zihinlerini umutla, heyecanla, aşkla, şevkle dolduruyorlar. Zihinlerini de her çeşit sınavda ya da hayatta başarılı olabilecekleri bilgilerle dolduruyorlar. Bu sınavlarda daha doğrusu bu projede çok cömertçe davranarak bütün öğrencilerimize kitaplar hediye eden Onikişubat Belediyemizi, Başkanımızı ve ekibini, milli eğitim camiası olarak yürekten kutluyoruz, teşekkür ediyoruz. Bu çalışmamızın sayısal manada da artarak devamını diliyorum” ifadelerini kullandı.

“TOPLAMDA 282 BİN KİTAP DAĞITILDI”

Onikişubat Belediye Başkanvekili Süleyman Şenel ise proje kapsamında toplamda 282 bin kitabın basıldığını, projenin sadece Onikişubat’ta değil, kentin tamamında düzenlendiğini dile getirerek, “Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor projemizin bu yıl 5’incisini düzenliyoruz. Burada toplamda 282 bin kitap basıldı, bu yıl ise sadece 60 bin kitabın basımını gerçekleştirdik. Ayrıca bu proje, sadece Onikişubat’ta değil, 11 ilçemizde düzenlenen kapsamlı bir proje. Bu yıl sınava 60 bin öğrenci girecek ve 60 bin öğrencimiz bu kitaplardan ne kadar muvaffak olmuş test edilecek. Toplumun en değerli şeyi eğitimdir. Bir toplum eğitimle kalkınır, bir toplum eğitimle ilerler. Dünyada her zaman en başarılı ülkeler eğitimi iyi olan ülkelerdir. Bunu teşvik etmek, ilerletmek lazım. Bu projenin asıl amacı insanları standart eğitimin dışında, kitap okuma alışkanlığı kazandırıp, daha kültürlü ve daha eğitimli insanlar haline getirmek, geleceğe taşımak. Bu amaçla 5’incisini düzenlediğimiz bu yıl, önceki yıllarda olduğu gibi aynı şekilde devam edecek. İnşallah, ülkemiz ve şehrimiz için hayırlara vesile olur temennisinde bulunuyorum” şeklinde konuştu.

(Haber: Ahmet Güneçıkan)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner145

banner159