EĞİTİM YATIRIMLARINA BİR YENİSİ EKLENDİ!

Sosyal belediyecilikte öncü olan hizmetleri vatandaşlarıyla buluşturan Onikişubat Belediyesi, eğitime verdiği desteklere bir yenisini daha ekleyerek, İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde online eğitimden mahrum kalan ihtiyaç sahibi öğrencilere 400 adet tablet bilgisayar hediye etti.

Yaptığı fiziki hizmetlerin yanı sıra sosyal hizmetleriyle de ses getiren çalışmalara imza atarak, örnek bir belediyecilik anlayışı sergileyen Onikişubat Belediyesi, Başkan Hanefi Mahçiçek’in vizyonu doğrultusunda yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda pandemi döneminde online olarak gerçekleştirilen eğitim-öğretim sürecinde maddi imkansızlıklar nedeniyle derse ulaşmakta zorlanan çocukların imdadına Onikişubat Belediyesi yetişti. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile protokol imzalayan Onikişubat Belediyesi, tam 400 adet tablet bilgisayarı öğrencilerle buluşturdu. Vali Hilmi Tolun Ortaokulu’nda tablet bilgisayarlar için dağıtım töreni düzenlendi. Törene; AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Cihat Sezal, Onikişubat Kaymakamı Serkan Keçeli, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, AK Parti İl Başkanı Fırat Görgel, İl Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz ile öğrenciler ve aileleri katıldı. Oldukça güzel bir ortamda gerçekleşen törende protokol üyeleri, öğrencilere tabletlerini takdim etti.

“HANEFİ BAŞKANIMIZ BUGÜN EĞİTİME BİR DESTEK DAHA SAĞLADI”
Programda konuşan AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Cihat Sezal, şunları söyledi: “Son bir yıldır pandemi süreciyle ilgili sıkıntılı bir zaman geçiriyoruz. Türkiye birlik ve beraberlik noktasında tüm dünyaya örnek olmuş bir ülke. Zor zaman geçiriyoruz ama pandeminin en başında cumhurbaşkanımızın çağrısı oldu. Bu çağrı neydi? Durumu iyi olan insanların olmayanlara desteği noktasındaydı. Paylaşmaktı. Tüm Türkiye buna katıldı. Biz zor zamanlarda hem kendi içimizde kendi milletimizle kendi toplumumuzla aynı zamanda tüm dünya ülkeleriyle birlik, beraberlik içerisinde cumhurbaşkanımızın ve hükümetimizin desteğiyle tüm dünyaya destek olan bir ülke konumuna geldik ve bu tüm dünya tarafından da takdirle karşılandı. Bunun bir örneğini de şu anda Kahramanmaraş’ta Onikişubat Belediyemizle, Milli Eğitim arasında yapılan protokolde görüyoruz. İmkânı olan vatandaşların vasıtasıyla tablet eksiği olan öğrencilerimiz için Onikişubat Belediyesi 400 adet tablet veriyor. Uzaktan eğitimde öğrencilerimizin sorunlarını aşmak adına hem Milli Eğitim Müdürlüğümüz hem de Belediyelerimiz ciddi bir çalışma yapıyor. Her zaman sosyal projelere destek olan Hanefi Başkanımızda bugün eğitime bir destek daha sağladı.”

“CİDDİ HİZMETLER YAPTIK”
Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, şunları dedi: “Bu ülkenin en önemli sektörlerinden bir tanesi eğitim sektörüdür. Bu ülkenin insan yetiştirmesinde en önemli faktör olan Milli Eğitim camiamıza Onikişubat Belediyesi olarak ciddi hizmetler yaptık. Bunlardan birkaç tanesinden bahsedecek olursam; her yıl ‘Kahramanmaraş Bilgiyle Buluşuyor’ projesi kapsamında 70-80 bin civarında kitap alıyoruz. Onları 5’li setler haline getirerek sadece Onikişubat’ımızın okullarına değil, bütün Kahramanmaraş’ımızın okullarına dağıtıyoruz ki o okullardaki 2’nci sınıfta başlayarak lise son sınıftan bir önceki sınıfa kadar bu kitaplar gönderiliyor. Sonra o kitapları öğrencilerimiz ne kadar okudu ne kadar anladı bunu öğrenmek için Milli Eğitim Müdürlüğümüzle beraber küçük bir sınav yapıyoruz. Hiçbir sorumluluğu olmayan o sınavlara geçen yıl katılan öğrenci sayımız 72 bin kişiydi. Buda gösteriyor ki o projemiz önemli bir fonksiyon icra ediyor. Bunun yanında bir tanesi lise olmak üzere yurtlarıyla beraber 5 tane okul yaptık. Kırsaldaki mahallelerimize 65 tane kültür evi yaptık. Merkezdeki mahallelerimize 7 tane kültür merkezi yaptık.

“EĞİTİM YATIRIMLARIMIZ DEVAM EDECEK”
Onikişubat Belediyesi olarak bir başka eğitim alanındaki çalışmamız özellikle ihtiyaç sahibi çocuklarımıza üniversite hazırlık kursları düzenlemekti. Onlara da her yıl 2 bin ila 2 bin 500 civarındaki öğrencimize bütün imkânları, bütün masrafları belediyemiz tarafından karşılanmak üzere kurslar verdik. Bunların sayısı da toplam 7 bin 500 idi. Geçen yılki mutluluğumuz çok önemliydi. Kurslarımıza devam eden öğrencilerimizdeki başarı yüzde 82 idi. Bu öğrencilerimiz içerisinde 60 tanesi ilk 20 bine girmişti. Dolayısıyla çalışmalarımız hedefine ulaşmıştı. Çocuklarımızın eğitim hayatına yükseköğrenim hayatına kavuşmaları sağlanmıştı. Bu çalışmalarımız devam edecek. Biz biliyoruz ki iyi okullarda okuyacağız, iyi paralar kazanacağız ama ondan da önemlisi iyi bir insan olacağız. İyi bir insan olmanın metodu da eğitimdir. Gerçekten bu alanda yapılan çalışmalarda hem İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz hem Onikişubat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ciddi katkılar verdiler.” 

EN KIYMETLİ YATIRIM İNSANA YAPILAN YATIRIMDIR”
Onikişubat Kaymakamı Serkan Keçeli, şöyle konuştu: “En kıymetli yatırım insana yapılan yatırımdır. Biz insanımızı ne kadar iyi yetiştirir, neslimizi ne kadar iyi yetiştirirsek, ülkemizde o kadar güçlü ve müreffeh bir ülke olacaktır. Bu anlamda 5 yaşında okula alıp, 18 yaşında mezun ettiğimiz çocukları hem bilimsel anlamda, hem fen hem de ahlaki olarak iyi yetiştirme zorunluluğumuz var. Öğrencilerimize önceden bizzat okulda dokunarak eğitim veriyorken, şimdi zamanın ve ortamın şartları pandemi bizi uzaktan eğitim denen bir gerçeği ortaya çıkarttı. Bu süreçte fedakârca görev yapan öğretmen arkadaşlarımıza ben teşekkür etmek istiyorum.

“GELECEĞE YAPILAN ÇOK GÜZEL YATIRIMLARI VAR”
Uzaktan eğitim bazılarının söylediği gibi evde kolay kolay yapılan bir eğitim değil. Okulda yapılan eğitimden çok daha fazla gayret sarf ediyorlar. Bazı öğretmen arkadaşlarımız ev ev dolaşarak ödev kâğıtlarını veriyor ve onları topluyor. Eğitim öyle bir şey ki, ne öğrenciye ne de veliye tek başına bırakılamayacak kadar önemli bir olay. Belediyemizde sağ olsun bu konuda en büyük destekçilerimizden bir tanesi. Geçmişte olduğu gibi bugünde geleceğe yapılan çok güzel yatırımları var. 400 öğrencimizin uzaktan eğitimdeki en büyük sorunu olan tablet sorununu, belediyemizin destekleriyle gidermiş oluyoruz. Ben başta Hanefi Başkan olmak üzere Onikişubat Belediyesine ve destekte bulunan diğer hayırseverlere teşekkür ediyorum.”

“İNSANA YAPILAN YATIRIM EN KIYMETLİ VE EN KALICI YATIRIMDIR”
İl Milli Eğitim Müdürü Cemal Yılmaz ise şu ifadelere yer verdi: “Uzaktan eğitim sürecini yaşadığımız şu günlerde eğitim-öğretim için en önemli ve en çok ihtiyaç duyulan eğitim materyali kuşkusuz ki tablet bilgisayarlar. Bu bağlamda Onikişubat Belediyemiz 400 öğrencimizin daha kesintisiz bir şekilde öğretmenlerini dinlemelerine fırsat verecek bu tablet bağışlarından dolayı teşekkür ediyoruz. En çok ihtiyacımız olduğu zamanda bu yardımın ve desteğin gelmesi bizim için çok anlamlı olmuştur. Eğitim bir gün değil her gündür. Bundan sonra da devam edecektir. Bu süreçten sonra desteklerinin artarak devam edeceğini ümit ediyoruz. Çünkü biz insana yatırım yapıyoruz. Mekânlara yatırım yapmak kıymetlidir ama o mekânları imar ettiğimiz gibi onları da tarumar etmeyecek nesiller yetiştirmemiz gerekiyor. İnsana yapılan yatırım en kıymetli ve en kalıcı yatırımdır. Bu çerçeve de bu çok anlamlı bir destek. Bunu bir başlangıç olarak görüyorum.”

Haber: Emre Akkış

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2021, 15:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner174