banner117

Çırak ihtiyacı eğitim ile çözülecek

Çırak ihtiyacı eğitim ile çözülecek

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Akkurt, zorunlu hale getirilecek olan çıraklık eğitimi uygulamasının öğrencilerin okullarına devam ederken aynı zamanda da iş gücünde ihtiyaç duyulan kalifiye elemanların yetiştirmeyi hedeflendiği vurguladı.

Milli Eğitim Bakanlığı, 2012 yılında 4+4+4 olarak formüle edilen 12 yıllık kademeli ve zorunlu eğitim sistemini uygulamaya koymuş, bütün öğrencilerin liseye gitmeleri zorunlu hale getirilmiş, bu nedenle çıraklık eğitimi geri plana düşmüştü. Birçok ailenin 'biz okuyamadık, bari çocuğumuz okusun' mantığıyla çocuğunu bir esnafın yanına vermek istememesi de bu duruma eklenince, çıraklık eğitimi alan öğrenci sayısında ciddi düşüş yaşandı. Türkiye genelinde sayıları 125 bini bulan çırak öğrenci sayısının 77 bine kadar düştüğü belirlenirken Milli Eğitim Bakanlığı, çırak sayısında yaşanan ciddi düşüşü zorunlu çıraklık eğitimiyle aşacak. Bu noktada da Bakanlığın yeni bir projesi olan ve önümüzde ki günlerde de torba yasa ile meclise sunulacak Zorunlu Çırak Eğitimi ile ilgili İl Milli Eğitim Müdürü Akkurt, Manşet Gazetesi’ne değerlendirmelerde bulundu. Zorunlu Çıraklık Eğitimi ile ilgili Bakanlığın gerekli bütün çalışmaları tamamladığını söyleyen Akkurt, bu uygulamayla 2 konunun amaçlandığını belirtti. Bu konulardan birinin Çıraklık Eğitim Merkezleri’nin Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nden alınarak, Mesleki Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlanması olduğunu kaydeden Akkurt, 2’nci bir amacın ise bu tür iş programlarına devam eden öğrencilerin aynı zamanda da zorunlu eğitim kapsamında diploma alabilecek noktalara gelmelerini sağlamak olduğunu vurguladı.

DOĞUMDAN ÖLÜME KADAR EĞİTİM PLANLANIYOR’

Milli Eğitim Bakanlığı’nın öncelikli olarak çocukların artık doğumundan ölümüne kadar bir eğitim hedeflediğini ifade eden Akkurt, yeni çıkacak olan yasayla ilgili de gerekli tüm hazırlıkların yapıldığının altını çizdi. Akkurt, “Milli Eğitim Bakanlığı, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü,  öncelikli olarak çocukların artık doğumundan ölümüne kadar bir eğitim hedefliyor. Bu hedeflediği eğitim-öğretim çalışmaları içerisinde de Mesleki Eğitim Merkezlerinin son derece önemli bir yeri var. Sanayiinin kalifiye eleman bulma konusunda çıraklık eğitim merkezlerinin çok önemli altyapı hizmetleri bulunuyor. Bugüne kadar bunlar zorunlu eğitim kapsamında değerlendirilmiyor ve mutlaka bir okula devamları sağlanıyordu. Önümüzde ki dönemde çıkacak olan torba yasada bu konuyla ilgili olarak bakanlığımız gerekli hazırlıkları tamamladı” şeklinde konuştu.

‘TEORİ İLE PRATİĞİ BİR ARAYA GETİRECEĞİZ’

Yeni uygulamayla ilgili teori ile pratiği bir araya getirmek istediklerini belirten Akkurt, şunları kaydetti: “Torba yasada 2 şey düşünülüyor. Bir tanesi Çıraklık Eğitim Merkezleri’nin Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nden alınarak, Mesleki Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlanmasıdır. 2’nci bir amaç ise bu programlara devam eden öğrencilerin aynı zamanda zorunlu eğitim kapsamında diploma alabilecek noktalara gelmesini sağlamak. Dolayısıyla sanayi ve işverenle irtibatı, birlikteliği sağlayacak. Bizim var olan atölyelerimiz, var olan programlarımız veya bizim programlarımızda olmayanlar fabrikalarda yapılacak. Yani teori ile pratiği bir araya getireceğiz. Bu kanun çıktıktan sonra da bir yönetmelik yayınlanacak. Bu yönetmeliğe bağlı olarak da bütün şartları detaylı bir şekilde konuşma ve değerlendirme fırsatımız olacak.”

‘KAHRAMANMARAŞ İÇİN SON DERECE İYİ OLACAK’ Bu yeni uygulamada ki sürecin Kahramanmaraş için iyi olacağını ifade eden Akkurt, öğrencilerin artık iş mi? Okul mu? Tercihi arasında kalmayacağını söyledi. Akkurt, “Bu sürecin Kahramanmaraş için son derece iyi olacağını düşünüyorum. Çünkü öğrenciler belli bir süreçten sonra iş mi? Okul mu? Diye bir tercihte bulunmak zorunda kalıyorlardı. Bu defa bu tercih arasında kalmadan Mesleki Eğitim Merkezlerine yönlendirilerek hem okullarına devam etmiş olacaklar hem de fabrikada işlerine devam etmiş olacaklar. Bakanlığımızın bu uygulamaya gitmesinde ki temel amaç hem öğrencilerin okula devam etmesi hem de fabrikaların, sanayilerin ihtiyaç duyduğu kalifiye elemanın yetişmesidir.  Bu uygulamayla birlikte ülkemizde bulunan çırak sorununa da yardımcı olacaktır” ifadelerini kullandı.

HABER: EMRE AKKIŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner145

banner144