DÜNYA GÜREŞİNDE TEMEL DEĞİŞİKLİKLER

Dünya güreş birliği UWW'nin  17 Mart 2017 tarihli basın açıklamasında güreşte köklü değişiklikler yapılması için çalışmalar yapıldığını ve bunların yakında hayata geçirileceğini belirtti. Güreş kurallarında yapılacak değişiklikler ile birlikte,1-Müsabakaların iki günde olması 2-Sıklet sayısında artış sağlanması ve 10 sıklet üzerinde müsabakalar yapılması sağlanacak. Spor bilimci Yrd. Doç. Dr. Ramazan Savranbaşı Bey tarafından tercüme edilene  UWW (Dünya güreş birliği)'nin basın bildirisi şöyle; UWW, bugün güreşte kurallarda gelişme olduğunu açıkladı. Değişiklikler, sıkletlerin sayısında artış ve müsabakalar iki gün olacak. Değişiklikler UWW (Dünya güreş birliği)'Teknik Komisyonu tarafından ileri sürülmüş ve UWW yönetim kurulu (büro members)  üyeleri tarafından oylanmıştır.Her stilde sıklet sayısı 8'den 10'a çıkacak. Sıkletler için seçenekler, çeşitli komisyonlardan, ulusal federasyonlardan, büro üyelerinden ve sporcuların önerilerini  dikkate alacaktır.Yönetim kurulu, Paris'teki 2017 Dünya Şampiyonasında toplantısında; büyükler, U-23 ve gençlerin yeni sıkletleri  oylanacak. Yeni sıkletler 1 Ocak 2018'den itibaren geçerli olacak. İki günlük müsabaka biçimi, Temmuz ayında Cadet Avrupa Şampiyonası'nda, Eylül'de Kadet Dünyası Şampiyonalarında test edilecek. Testler başarılıysa, format 1 Ocak 2018'de yürürlüğe girecek. İki günlük formatta sporcunun, yarışma sabahı tartısının yapılmasını ve ikinci güne iki kilo tolerans verilmesi öngörülüyor.  Günümüzde güreşçiler, bir gün içinde güreşmeden ve güreşlerini bitirmeden önceki gün tartıyorlar.İki günlük format aşırı kilo kaybını sınırlayacak ve turnuva finallerinin (daha kaliteli olmasını) iyi tanıtımına izin verecek. UWW’nin başkanı Nenad Laloviç "Yapılan iyileştirmeler güreş sporu için inanılmaz" dedi."Sporumuz hiç bu kadar güçlü olmamıştı ve inanıyorum ki, yeni sıkletler ve geliştirilmiş müsabaka biçimi ile katılım, destek ve görüntülemedeki artan büyümeyi göreceğiz. Ayrıca bu yeni kuralların daha sağlıklı güreşçileri teşvik edeceğine inanıyorum "dedi.
            Dünya şampiyonasında üst düzey rakiplerin ayrılmasına yardımcı olmak için büro aynı zamanda objektif bir yıl boyu sıralama sistemi oluşturmak için oy kullandı. Sıralama sistemi, üst düzey Dünya Şampiyonasında ilk dört çekirdek için de temel oluşturacak.  2017 Dünya Şampiyonasında, sıralama / çekirdek, bir güreşçinin Rio Olimpiyat Oyunları'nda veya 2016 Dünya Şampiyonasında ve 2017 Kıta Şampiyonalarında oynanacağı performansın birleşiminden gelecektir. Önümüzdeki yılda ek puanlama turnuvaları eklenebilir. Uluslararası etkinliklerde bireysel güreşçiler tarafından verilen puan sayılması, bir ülkenin kıtasal ve dünya şampiyonalarının Performansını daha iyi yansıtacak şekilde ayarlandı.
Büro, pasif güreşçileri daha etkili bir şekilde cezalandırmak ve aktif güreşi teşvik etmek amacıyla stiller arasında birkaç küçük kural ayarı da geçti. Kural düzenlemeleri gelecek hafta U-23 Avrupa Şampiyonasında Macaristan'da yapılacak. Ayrıca, Grekoromen güreşinin, yaklaşan iki Avrupa turnuvasında zorla parkurun etkinliği üzerine bir araştırma yapacağı duyuruldu.

            Bu olayların ardından, Teknik Komisyon tarafından derhal inceleme yapılacak sonraki adımlar belirlenecek. Doping ihlallerinde yapılan güncellemeler de açıklandı. 2018 yılından başlayarak, bir takım yarışması sırasında (yani Dünya Kupası) test yapılan herhangi bir sporcu pozitif çıkarsa, tüm takımının sonucunu geçersiz sayacaktır. Büyük müsabakalar sırasında daha fazla minder kamerası talep edildi. Ek kameralar, hakemlerin zorlukları gözden geçirmek ve seyirciler için gelişmiş bir izleme deneyimi sağlamak için, daha iyi bir platform olmasını sağlayacaktır. Son söz olarak: Dünya güreş birliğinin açıklaması böyle. Bakalım uygulamalar sonrasında nasıl bir tablo ortaya çıkacak. İnşallah umarım Türk güreşinin hayrına olur

YORUM EKLE

banner103