BİZCE YANLIŞ KULLANILAN İMKANLAR

Dulkadiroğlu İlçemiz Kahramanmaraş’ımızın tarihi sokaklarının, yapılarının çokça bulunduğu alanlara sahip. Belediye de bunu  restore çalışmaları ve değişik projelerle değerlendirmeye çalışıyor.

Takdir ediyorum ama bence mantıksız yatırımlar. Peki hem takdir edip hem de mantıksız demek nedir? Diye sorarsanız, şöyle; yıllarca ailemin ve benim yaşadığımız bir bölge Demirciler Çarşısı. Hala da babamların evi orda. Kahramanmaraş’ın merkezi denilebilecek, ihtiyaçlarınıza dair her şeyi bulabileceğiniz bir çarşı. Belediye Çarşısının ve Demirciler Çarşısının yenilenmesi ile de değerine değer katılan bir yer. Çarşıbaşı Camii’nin üst sokağında dar bir sokakla girilen bir alana Tematik Mutfak Müzesi yapıldı biliyorsunuz. Han sokağı adı verilen ve babamın evinin de bulunduğu çıkmaz sokaktaki bir eve de şu anda tadilat yapılıyor. Bilgi tabelasında şirket ve proje bilgilerinin yanında tadilat bedeli de 750.000 Türk Lirası olarak yazılmış. Bence atıl bir sokakta böyle bir yatırım yapmak yanlış. Eğer tarihi canlandırmak, turistlere yönelik eski Maraş temalı bir sokak yapmak istiyorsanız, bunun ince ince araştırılan, en az 15-20 eski yapının bulunduğu, tarihi olarak eğer restore edilirse Maraş’ı anlatıp anlatmayacağı tespit edilmiş belki restorasyonla birlikte altlarına iş yerlerinin yapılabileceği, bu iş yerlerine de tarihi mesleklerin yerleştirilebileceği bir sokak yapılsa çok daha mantıklı olmaz mı? Bir ara sokağa bir yatırım, bir ara sokağa bir yatırımla bence yapılmak istenen doğru olsa da uygulama yanlış.

Yıllardır bahsi geçen ve kaç yıldır da atıl bir vaziyette güya kullanılan bir bina inşallah tarih oluyor. Uzunca bir zamandır, yaklaşık 40 senedir mevcudiyetiyle tabir yerindeyse kalenin tarihi görüntüsü etrafında kara bir leke olan Postane Binasından kurtuluyor gibiyiz sonunda. Hani bir sözümüz vardır “geç olsun güç olmasın” diye, bu sözde atlanan bir şey var yalnız “ bu kadar geç olursa artık fazlasıyla güç oluyor”.

Yine uzun zamandır atıl duran bir yapı olan eski SSK binası yıkıldı. Yanındaki eski hastane binası da yıkılacak sanırım. Daha önce Halk Sağlığı Merkezi olacak denilen sonra vazgeçilen ve şimdilerde ne olacağına dair her hangi bir yorum yapılmayan bir alan. Bizce şehrin tam anlamıyla göbeğinde bulunan bu alanın farklı, ışıl ışıl bir şekilde değerlendirilmesi daha güzel olur. Bu alanın isim yapmış önemli restoran veya pastane zincirlerine ihale yapılıp değerinde bir bedelle şehre kazandırılması, hem maddi hem manevi kazanç sağlayacaktır diye düşünüyorum.

Saygılarımla… 

YORUM EKLE

banner96

banner67

banner100

banner98