“GELİŞMİŞLİK AR-GE'DEN GEÇİYOR”

“GELİŞMİŞLİK AR-GE'DEN GEÇİYOR”

Günümüzde teknolojinin yeri ve önemi herkes tarafından bilinmekte. Teknoloji haftası dolayısıyla gazetemize özel açıklamalarda bulunan Teknokent Genel MüdürüDoç. Dr. Mahit Güneş, teknolojinin Kahramanmaraş'taki yerine değinerek gelişmişliğin Ar-ge'den geçtiğini vurguladı.

8-14 Mart Dünya Bilim ve Teknoloji haftasıyla ilgili Kahramanmaraş Teknokent Genel MüdürüDoç. Dr. Mahit Güneş gazetemize açıklamalarda bulundu. Teknoloji'nin hayatımızda ki yerini ve hızlı gelişmesindeki avantajları, dezavantajları ve bir çok konuda değerlendirmelerde bulundu.

Teknoloji'nin insan hayatındaki yerini, önemini ve kullanım alanlarını anlatan Doç. Dr. Mahit Güneş, teknoloji'nin tanımıda yaparak bilgilendirmelerde bulundu. Güneş, “Teknoloji Genel olarak, insanların ihtiyaçlarının karşılanması, daha iyi yaşam şartlarının hazırlanması ve kolaylaştırılması için yeni ürünlerin yeni sistemlerin geliştirilmesi, var olan sistemlerde iyileştirme amaçlı yapılan tüm çalışmaları kapsar. Günümüzde artık bilim, teknik, teknoloji terimleri tüm insanlar tarafından sıkça kullanılmaya başlanmış ve yaşamın ayrılmaz parçası haline gelmiştir. Çağımızda hızla ilerleyen bilim ve teknoloji, bireylerin ve toplumların yaşantısını çok güçlü bir biçimde etkilemektedir. İnsanoğlunun önüne her gün yeni buluşlar ve yeni ürünler sunulmaktadır. İletişim teknolojisindeki gelişmeler ve yeni teknolojiler dünyayı küçültmüştür. Hızla gelişen teknoloji ve bunun sonucu ortaya çıkan gereksinmeler bilgiyi ön plana çıkarmıştır. Bu bilgiler elektronik ortamlarda ışık hızıyla yayılmaktadır. Çağımızda bilgi alış verişi ve kullanımı çok önemli hâle geldiği günümüz çağına bilgi çağı denilmiştir. Bu çağı yakalayan toplumların refah seviyeleri hızlı bir şekilde artış göstermektedir.”

'AR-GE HARCAMALARINDA 20. SIRADA'

R&D Magazine ve Battelle şirketinin araştırmalarında Türkiye'nin Dünyada Ar-Ge harcamalarında 20. sırada olduğunu söyleyen Güneş, teknolojinin blançosunuda ortaya koydu. Güneş, “İnsanın yaşamını bu denli etkileyen, ufkunu açan, uygarlığını hızla geliştiren bilim ve teknolojinin önemi vurgulamak için her yıl 8-14 Mart günleri Bilim ve Teknoloji Haftası olarak belirlenmiştir. Gelişmiş ülkeler, güçlerini bilim ve teknolojiden almaktadırlar. Ülkelerin kalkınması, çağı yakalaması, bilgi çağına geçmesi, bilgi toplumu olmasıyla mümkündür. Gelişmiş ülkeler bilimsel araştırmalara Ar-Ge faaliyetlerine önem vererek bu alanda büyük harcamalar yapmaktadırlar. Ar-Ge Harcamaları, dünyadaki gelişmiş ülkeler ile gelişmekte olan ülkeler arasındaki farkı ortaya koyan önemli bir göstergedir. 1Kg beton, 1 sent iken, 1 mikro ve nano chip fiyatı 4 milyon doları bulmaktadır. R&D Magazine ve Battelle şirketinin her yıl yayınlamış olduğu 2014 Dünya Ar-Ge raporuna göre Türkiye Ar-Ge harcamalarında halen 20. Sıradadır. Amerika her zamanki gibi 1. Sırada. Çin 2.sırada, 3. Japonya, 4. Almanya, 5. Güney Kore, 6. Fransa, 7. İngiltere, 8. Hindistan, 9. Rusya ve 10. Brezilya şeklinde sıralanmaktadır.”

'TÜRKİYE’NİN AR-GE FAALİYETLERİNDE ÖNE GEÇMESİ'

Kahramanmaraş'ın teknolojik oluşumunun durumunuda ele alan Güneş, sanayileşmede ne durumda olduğunu anlattı. Güneş, “2023 yılında dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmeyi hedefleyen Türkiye’nin Ar-Ge faaliyetlerinde öne geçmesi için Ar-Ge harcamalarını önemli derecede arttırması gerekmektedir. Her ne kadar Türkiye Ar-Ge harcamalarını arttırsa da ilk 10 arasına girmek için Kanada, Avustralya, Tayvan, İtalya, İspanya, Hollanda, İsveç, İsrail ve İsviçre’yi geçmesi gerekmektedir. Kahramanmaraş genel durumuna bakacak olursak, toplam 17 sanayi kolunda 1.028 sanayi tesisinin faaliyet gösterdiği Kahramanmaraş, 4 Organize Sanayi Bölgesi ve 11 Küçük Sanayi Sitesi ile Türkiye’nin önemli üretim merkezlerinden biri olduğu aşağıdaki tabloda özetlenmiştir.”


Türkiye İplik Üretiminin

%35’i

Türkiye Metal Mutfak Eşyalarının

%60’ı

Türkiye Kumaş Üretiminin

%10’u

Türkiye Çimento Üretiminin

%10’u

Türkiye Elektrik Üretiminin

%8’i

Türkiye’nin

Dondurma Markası

Kuyumculuk ve Ayakkabıda

Türkiye 2. si

İSO İlk 1000'de

21 Şirketi

Büyük Çaplı Sanayi Tesisi

1000 üzeri

246 İhracatçı Şirket

115 Ülkeye İhracat

Dış Ticaret

Yılda 2 Milyar Dolar

 

'YETERLİ GELİŞMEYİ GÖSTEREMEMEKTEDİR'

 

Sanayileşmede teknolojik olarak yeterli gelişmeyi gösteremediğini dile getiren Güneş, şunları kaydetti: “Yalnız Kahramanmaraş sanayisi Ar-Ge faaliyetleri alanında yeterli gelişmeyi gösterememektedir. TÜBİTAK özel sektöre yönelik Ar-Ge ve yenilik destek programlarına ilişkin istatistiklere bakıldığında son 10 yılda toplam 16.422 proje başvurusu yapılmış, 9.721 proje desteklenmiş, 7.148 firma bu desteklerden faydalanmıştır. Fakat maalesef Kahramanmaraş’ımız büyük şehir ve sanayinin ileri gelen illerinden olmasına rağmen, Düzce, Hatay Çanakkale, Aydın gibi illerin de gerisinde kalarak son 10 yıldır ilk 20 arasına bile girememiştir. İlimizin Ar-Ge faaliyetlerini yeterli düzeye getirilmesi için Üniversite olarak bizlerin ve sanayicilerin önemli görevleri üstlenmesi gerektiğinin altını çizmek isterim. Bu konuda Teknokent ve Kahramanmaraş Teknoloji Transfer Ofisi olarak her türlü işbirliğine hazır olduğumuzu gereken eforu sarf edeceğimiz ifade etmek isterim” dedi.

 

 

 

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96

banner103