banner117

KAHRAMANMARAŞ’TA SUÇ SAYILARI DÜŞTÜ

Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre bir önceki yıla nazaran suç sayılarında önemli oranda düşüş olduğu öğrenildi. Kahramanmaraş'ın en huzurlu iller arasında yer aldığı kaydedildi.

KAHRAMANMARAŞ’TA SUÇ SAYILARI DÜŞTÜ

Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü 2019 yılında meydana gelen olay sayısını 20 bin 25 olarak açıkladı. Bir önceki yıla göre suç sayısında yüzde 5,6 oranında azalma olduğu ifade edilirken, olayların yüzde 93'ünün aydınlatıldığı belirtildi. 

HIRSIZLIK AZALDI

Hırsızlık suçlarında bir önceki yıllara göre suç sayısının azaldığı, bunun yanı sıra aydınlatma başarısının ise artış gösterdiği öğrenildi. Hırsızlık suçlarında yüzde 13 azalma oldu. Mal varlığına karşı suçlarda aydınlatma oranı yüzde 72,6, şahsa karşı suçlarda aydınlatma oranı yüzde 97 olarak yükseldi. 

CİNAYET SAYISI YARIYA DÜŞTÜ 

Geçmiş yıllarda sürekli yükseliş gösteren cinayet sayıları düşüş seyrine geçti. Kahramanmaraş il geneli polis sorumluluk alanında cinayet sayıları son 5 yılın en alt seviyesine geriledi. 2015 yılında 14, 2016 yılında 17, 2017 yılında 19, 2018 yılında 22 olan cinayet sayıları 2019 yılında 12'ye geriledi. İl merkezinde ise bu sayı 2018’de 15 iken, 2019'da 7’de kaldı. Cinayetlerin birbiriyle bağlantılı kişiler arasında olduğu, tamamının aydınlatıldığı öğrenildi.

ÖLÜMLÜ VE YARALAMALI KAZALAR AZALDI 

2018 yılında kazalarda 38 kişi hayatını kaybetmisti. 2019 yılında bu sayı 20'ye gerileyerek yüzde 47 azalma oldu. Trafik kazalarında yaralı sayısında ise yüzde13 azalma oldu. 

KULLANICI AZALDI, UYUŞTURUCUDAN ÖLÜM OLMADI

Son yıllarda uyuşturucu satıcılarına büyük darbe indirildi. Tek tek tutuklanan uyuşturucu tacirleri ve sokak satıcıları, uyuşturucu konusunu minimize etti. Geçmiş yıllarda uyuşturucuya bağlı ölümler yaşanırken, 2019 yılında bu kapsamda ölüm olayı yaşanmadı.Uyuşturucu ile mücadelede operasyon sayısı artırılması, kullanıcı sayısında ciddi azalmaya sebep oldu. 2018 yılında 925 olan kullanıcı sayısı, 2019 da 860’a geriledi. 2018 de uyuşturucu ticareti kapsamında 165 kişi tutuklanırken, bu sayı 2019 da 174 e yükseldi. 


NELER YAPILDI 

Suçun temelini teşkil eden kabahat ihlalleri ile denetimler ve cezalar yüzde 40 artırıldı. Huzur uygulaması sayısı  artırılarak, sadece GBT sorgusunda 5 bin 128 aranan şahıs yakalandı. Çarşı ve Mahalle Bekçileri devreye girerek, sokaklar kontrol altına alındı. Bekçiler 371 aranan şahsı sokakta yakaladı ve 103 olaya suçüstü müdahale etti. Ruhsatsız silah ve bıçakla mücadele edilerek, parklar, umuma açık yerler ve meydanlarda suç meyli olanlar suç aletlerinden arındırıldı. Yabancı şahıslar üzerinde kimlik denetimi ve uygulama yapıldı, toplam suçların sadece yüzde 2'sini işleyen  yabancıların, işlediği suçlarda %26 azalma oldu. Asayiş, Trafik ve Narkotik denetimleri sıklaştırıldı. Okullarda ve çevresinde yapılan denetimler ile öğrencileri tehdit eden önemli bir olay meydana gelmedi, okul ve çevrelerinde nitelikli yaralama ve uyuşturucu olayı yaşanmadı. Eğitim ve bilinçlendirme ile, önleyici faaliyetlere ağırlık verildi. 
Huzur ortamınının temininde Kahramanmaraş Halķı ile Polis arasında kuvvetli bir iletişim olduğu, birlik beraberlik içinde huzur ortamımının 2020 yılında da daha iyiye doğru sürdürülmesinin beklendiği ifade edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER