“4 YILDIR DEVAM EDEN DAVALAR BİR GÜN İÇERİSİNDE BİTİYOR”

“4 YILDIR DEVAM EDEN DAVALAR BİR GÜN İÇERİSİNDE BİTİYOR”

Mahkemelerde 4 yıldır devam eden davaların "Arabuluculuk Merkezi" ile bir günde çözüldüğünü belirten Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar, “İnsanlarımız önce gelsin arabuluculuğa başvuru yapsın” dedi.

 Kahramanmaraş Adalet Sarayı'nda taraflar arasındaki bazı hukuki uyuşmazlıkları mahkeme yoluna götürmeden çözmek için "Arabuluculuk Merkezi" açıldı.  Arabuluculuk Merkezi’nin açılışına katılan  Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar, Arabuluculuğun öneminden bahsetti.

 

‘TÜM HUKUK UYUŞMAZLIKLARI SİSTEM SAYESİNDE ÇÖZÜLECEK’

Arabuluculuğun adalet sisteminde önemli bir yer tuttuğunu ifade eden Öztatar, En önemli özelliği de adalete hızlı erişimin olduğunu söyledi. Dünya’da ve Türkiye’de iş yoğunluğunun her geçen gün arttığı için yargılama süreçlerinin de uzadığına dikkat çeken Öztatar, “Yargılama süreçleri içerişinde uyuşmazlığın ise bitme süreci 200 ila 400 gün arasındadır. Bir uyuşmazlıkta dava dilekçesi, cevap dilekçesi, tanık dinlenmesi teşrif, bilirkişi incelemesi ve karar verilmesi çok uzun süren bir süreçtir. Bizim ise olayı çözme zamanımız ise daha az zamandır 4 yıldır devam eden davalar bir gün içerisinde bitiyor. Dava en son çaredir. İnsanlarımız önce gelsin ve arabuluculuğa başvuru yapsın. Kahramanmaraş’ta şu an itibari ile 43 tane Arabuluculuk yapan kişi var. Hukuk fakültesi mezunu olup 5 yıllık kıdem sahibi insanlardır. Kahramanmaraş Arabulucular Derneği kurulacak. Vatandaşlar bu konuyla ilgili bilgi aldıkları zaman derneğimiz yönlendirme yapacak ve arabulucular daha hızlı bir şekilde ulaşmayı sağlayacak. Tüm hukuk uyuşmazlıkları sistem sayesinde çözülecek. Taraflardan bir tanesi arabuluculuğa başvuru yaptığı zaman merkezimiz karşıda ki kişiyi arayıp bulacak ve taraflar bir araya getirilerek rahat bir sohbet ortamında sorunlara çözüm bulunacak” dedi.

'ARABULUCULUK ANLAŞMASI BAĞLAYICIDIR’

Arabuluculuk sürecinin aynı zamanda gizli bir süreç olduğunun altını çizen Öztatar, “Mahkemelerden gelen başvuruları da merkezimizde değerlendiriyoruz. Taraflar arabulucuya gitmek istediklerinde arabulucu seçiyorlar. Dolayısıyla arabulucuya giden taraflar çözümünü kendileri ürettikleri için çok memnun bir şekilde ayrılıyorlar. Arabuluculuk Merkezi, bu anlamda halka, daha doğrusu temelinde toplumsal barışa hizmet ediyor.  Çünkü taraflar uyuşmazlıklarını daha kısa sürede, daha ekonomik ve psikolojileri de daha rahat bir şekilde çözmüş oluyorlar Vatandaşların, mahkemelerin yönlendirmesi dışında direkt merkeze başvurarak, işçi ve işveren arasında alacak uyuşmazlığı, aile uyuşmazlığındaki nafaka alacağı veya kira sözleşmesinde kira alacağı gibi uyuşmazlıklarda arabulucu isteyebilirler. Taraflar ve arabulucu bir masada bir araya geliyor. Taraflar orada kendi husumetleriyle ilgili tartışıp, konuşarak bir çözüm üretiyorlar. Tarafların ürettikleri çözümü arabulucumuz bir anlaşma metni halinde düzenliyor. Bu esnada arabulucunun da asgari ücret tarifesindeki bir ücreti var. Dolayısıyla taraflar arabuluculuk anlaşmasını yaparak hem cüzi bir ücret ödemiş oluyorlar, hem husumetlerini çözmüş oluyorlar hem de dost bir şekilde burada helalleşerek ayrılmış oluyorlar. Yargı da bu anlamda yükünü hafifletmiş oluyor, vatandaş memnun ayrılmış oluyor, arabulucularımız da toplumsal barışa hizmet etmenin mutluluğunu yaşamış oluyor. Arabuluculuk anlaşması bağlayıcıdır. Bir taraf vazgeçerse diğer taraf mahkemeye vermiş durumda olur ve alacaklı olan alacağını alır.”

HAZİRAN İTİBARİYLE YASAL ZORUNLULUK GELİYOR

Öztatar sözlerini şu sözlerle tamamladı: “Haziran ayı itibariyle işçi artık dava açamayacak. Önce arabulucuya başvuru yapacak eğer arabulucuda burada sorunu çözemezse dava yoluna gidilecek. Herkesin bu olayı bilmesi ve hazırlık yapması gerekir. İşçiler önce buraya başvuru yapacak ve çalışanlarımızda sistem ile atama yapacak. Taraflar arabulucuyu kendi istediği kişiyi seçebilir. Arabuluculuk ücreti dışında herhangi bir ücret yok. Devam eden davalarınızı da arabuluculuğa başvurabilirsiniz. Biz burada daha kısa ve ekonomik şekilde çözülüyor. Tüketici hakem heyetine gitmeden önce arabulucuya da gidilebilir.” Kahramanmaraş  Adliyesi'nin zemin katındaki Arabuluculuk Merkezi'nin açılışına Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Hasan Öztatar, Adalet Komisyonu Başkanı Faruk Şener, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Kemal Yalçın Kahramanmaraş Arabuluculuk Derneği Genel Sekreteri Av. Osman Baysal ve çok sayıda Adliyede görev yapan Savcı ve Hakimler katıldı.

 

 Mahmut Beyaz

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner145

banner144